Artykuły

Bogdan Koczyk: Doświadczenia w hodowli koników morskich w płockim ogrodzie zoologicznym

AKWARYSTYKA MORSKA

Fragment artykułu: Bogdan Koczyk: Doświadczenia w hodowli koników morskich w płockim ogrodzie zoologicznym

Koniki morskie – czy, jak niektórzy wolą, pławikoniki – razem z igliczniami należą do rodziny Sygnathidae (igliczniowate) i tworzą podrodzinę Hippocampinae.

Do tej pory udało się zidentyfikować i opisać ponad 70 gatunków tych ciekawych zwierząt. Kilka z nich wciąż czeka na klasyfikację. Zważywszy zaś na fakt coraz intensywniejszej eksploracji mórz i oceanów, nurkowanie komercyjne i „podwodną turystykę”, odkrycie nowych gatunków pozostaje już tylko kwestią czasu…

Rosnąca świadomość ekologiczna

Ważne, by nasza coraz częstsza ingerencja w środowisko wodne nie stała się przyczyną jego dewastacji, a co za tym idzie – zagłady. Często okazuje się, niestety, że nasz zachwyt i podziw nad „dziwami” natury nie prowadzi do ich – najdelikatniej rzecz ujmując – poszanowania i ochrony. Pozostaje mieć nadzieję, że rabunkowe i nielegalne trzebienie różnych gatunków zwierząt na potrzeby rynku akwarystycznego odeszło już do przeszłości. Obecnie coraz większą liczbę akwarystów stanowią ludzie świadomi, posiadający ogromną wiedzę na temat swoich podopiecznych, a co za tym idzie – wiedzący także sporo o ich naturalnym habitacie. I często w swoich zbiornikach rozmnażają oni ryby, przez co zmniejsza się presja na konkretne gatunki w ich naturalnym środowisku. Profesjonalne hodowle koników morskich, jak choćby te w Niemczech, również się do zmniejszenia presji przyczyniają.

[Pełny tekst publikacji w wydaniu drukowanym lub pliku cyfrowym wydania]

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 5/2017 (165).
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button