ArtykułyEncyklopedia

Elatine triandra

Encyklopedia akwarystyczna

Nadwodnik trójpręcikowy (Elatine triandra)

Pochodzenie: roślina kosmopolityczna zamieszkująca, bagna, mokradła i płytkie zbiorniki wodne strefy tropikalnej i subtropikalnej niemal całej kuli ziemskiej.

Opis: miniaturowa roślina płożąca się po podłożu i wykształcająca krótkie (do 5-7 cm wysokości) łodyżki gęsto pokryte liśćmi. Wyrastają one na krótkich ogonkach i są osadzone nakrzyżlegle. Ich kształt i rozmiary zależą od warunków świetlnych oraz odmiany rośliny. Maksymalnie mogą osiągać do 3 cm długości. Kolor blaszki liściowej również jest zróżnicowany od niemal seledynowego do ciemnej zieleni.

Warunki uprawy: typowy gatunek do zbiorników roślinnych. Wymaga bardzo silnego oświetlenia i żyznego podłoża – zaleca się stosowanie specjalistycznego podkładu dla roślin. Parametry wody nie mają większego znaczenia. Z uwagi na fakt, że roślina nie jest w stanie gromadzić składników odżywczych konieczne jest jej regularne i systematyczne nawożenie. Wskazane jest również wzbogacanie wody dwutlenkiem węgla.

Rozmnażanie: poprzez sadzonki uzyskiwane z pojedynczych pędów lub z podziału rozrastającego się w podłożu kłącza.

Wykorzystanie: niebywale dekoracyjna roślina pierwszego planu. W dobrych warunkach tworzy gęstą, jasnozieloną murawę całkowicie pokrywającą podłoże. Chętnie wykorzystywana zarówno w typowych zbiornikach roślinnych, jak i w akwariach naturalnych (np. iwagumi, gdzie pięknie podkreśla kształty i barwę skał). (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button