ArtykułyEncyklopedia

Chilatherina bleheri

Encyklopedia akwarystyczna

Rodzina: Melanotaeniidae
Nazwa łacińska: Chilatherina bleheri  Allen, 1985
Nazwa polska: tęczanka Blehera

Opis
Chilatherina bleheri jest tęczanką bardzo atrakcyjną. Posiada opalizująco zielony kolor ciała przechodzący w tylnej części w pastelowożółty lub pastelowoczerwony. Płetwy grzbietowa i odbytowa mają ten sam pastelowy kolor. Dolna część ciała jest biaława z serią słabo zarysowanych, pionowych, ciemnych pasków. U samców, podczas tarła przebiega przez środek czoła żółtopomarańczowy wstęga o jaskrawym zabarwieniu. Samice są w porównaniu z samcami mało kolorowe.

Występowanie
Kezioro Holmes wraz z dopływami w rejonie Membarano (Prowincja Irian Jaya na Nowej Gwinei)
Środowisko – porośnięte roślinnością brzegi jeziora Holmes oraz kamieniste dno jego dopływów. Jezioro Holmes jest kompleksem trzech połączonych ze sobą jezior leżących na poziomie 430 m.n.p.m. w górzystej strefie lasu deszczowego, około 290 kilometrów na zachód od Jayapura – stolicy prowincji Irian Jaya. Jezioro rozciąga się na długości 6-7 kilometrów, z czego jezioro główne ma około 4,5 kilometra. Maksymalna szerokość jeziora wynosi 2 kilometry. Z jeziora wypływa strumień wpadający do rzeki Membrano 15 kilometrów na północ od jeziora. Jezioro wraz z przylegającymi strumykami zasiedla 11 gatunków ryb, w tym jeszcze jedna tęczanka  Melanotaenia maylandi.

Biologia
Gatunek posiada dwie płetwy grzbietowe (płetwa podwójna) leżące blisko siebie. Pierwsza jest dużo mniejsza od drugiej. Ryby mogą osiągać 12 centymetrów długości, ale zwykle nie przekraczają 10 centymetrów. Samce są wyraźnie większe od samic, a dojrzałe osobniki mają bardzo wygrzbiecone ciało. Gatunek mięsożerny, żywiący się głównie owadami, larwami owadów i małymi skorupiakami wodnymi. Od czasu do czasu uzupełnia dietę glonami i opadłymi fragmentami roślin.

Uwagi
Żywe okazy Chilatherina bleheri zostały odłowione w 1982 roku. Kiedy zostały odkryte, myślano początkowo, że jest to jedna z odmian barwnych Chilatherina fasciata. Jednakże w roku 1985 zostały opisane przez Gerarda R. Allena jako nowy gatunek i nazwane na cześć sławnego podróżnika i odkrywcy wielu gatunków Heiko Blehera. Chilatherina bleheri po raz pierwszy została sprowadzona do Australii w postaci ikry.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button