Encyklopedia

Elodea canadensis

Encyklopedia akwarystyczna

Moczarka kanadyjska (Elodea canadensis)

Pochodzenie: pierwotnie występowała w Ameryce Północnej jednak została zawleczona na inne kontynenty, w tym do Europy. Stanowi interesujący przykład ekspansywności niektórych roślin. Obecnie bardzo pospolita w Polsce – porasta wody stojące i wolno płynące, a także mokradła i brzegi zbiorników wodnych.

Opis: roślina dwupienna, tj. występują okazy męskie i żeńskie (w Polsce tylko te ostatnie). Tworzy długie łodygi, na których są osadzone w okółkach (zazwyczaj po 3) niewielkie, okrągłe bądź owalne liście barwy jasnozielonej. W miejscach rozgałęzień z łodygi wyrastają cienkie, białawe, nitkowate korzenie.

Warunki uprawy: można sadzić ją w podłożu lub pozostawiać swobodnie pływającą. Nie ma dużych wymagań pod warunkiem, że zapewnimy jej dostateczną ilość światła. Temperatura i skład chemiczny wody mają drugorzędne znaczenie. Roślina ta w korzystnych warunkach rośnie bardzo szybko. Zimą, niestety, dość często zanika, zdarza się jednak, że przy dostatecznym oświetleniu (przez co najmniej 12 godzin na dobę) pozostaje w stanie ulistnionym.

Rozmnażanie: bardzo łatwe poprzez sadzonkowanie (rozrośniętą łodygę wystarczy pociąć na kilkucentymetrowe odcinki i umieścić je w podłożu).

Wykorzystanie: do obsadzania tylnej części zbiorników. Doskonała roślina do akwariów z narybkiem – produkuje bardzo duże ilości tlenu. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button