Encyklopedia

Trapa natans

Encyklopedia akwarystyczna

Kotewka orzech wodny (Trapa natans)

Pochodzenie: zamieszkuje rozległe obszary Ameryki, Azji oraz Europy. Występuje również w Polsce, ale bardzo nielicznie, na kilkunastu izolowanych stanowiskach w południowo-zachodniej, cieplejszej części kraju.

Opis: uznawana jest za roślinę pływającą, choć nie do końca zgada się to z prawdą. W naturze kotewka zimuje bowiem, wytwarzając jadalne (tylko po ugotowaniu – w stanie surowym są trujące!) orzechy o średnicy 2,5 cm z czterema harpunowatymi kolcami. Orzechy te opadają jesienią na dno. Wiosną z orzecha wyrasta długa łodyga, która dociera do powierzchni wody i tworzy piękną rozetę romboidalnych, żywozielonych, ząbkowanych na brzegach liści o grubych, charakterystycznie rozdętych u nasady, czerwonawych ogonkach liściowych. Takie właśnie odcięte rozety znajdują się w sprzedaży.

Warunki uprawy: kotewkę można uprawiać w dużych, silnie oświetlonych zbiornikach akwariowych, jednak lepiej nadaje się ona do stawów ogrodowych. Należy umieścić ją na dobrze nasłonecznionej płyciźnie. Parametry chemiczne wody nie mają większego znaczenia.

Rozmnażanie: w korzystnych warunkach bardzo szybko rozmnaża się wegetatywnie przez rozłogi i może pokryć powierzchnię wody zwartym kobiercem (w wielu krajach w naturalnych zbiornikach wodnych jest z tego powodu masowo tępiona, utrudnia bowiem żeglugę). W naszym klimacie w bardzo ciepłe lata kotewka może zakwitnąć i wydać owoce, zdarza się to jednak tylko wyjątkowo – w praktyce co roku trzeba wprowadzać do akwarium nowe okazy.

Wykorzystanie: duże otwarte akwaria roślinne, akwaterraria i paludaria, stawy ogrodowe.

Uwagi: roślina znajdująca się w Polsce pod ochroną ścisłą – zabronione jest jej pozyskiwanie na stanowiskach naturalnych. We florze krajowej stanowi gatunek krytycznie zagrożony – znajduje się na Czerwonej Liście w kategorii gatunków narażonych na wymarcie. Na szczęście jest masowo rozmnażana w wyspecjalizowanych hodowlach i bez problemu można nabyć ją w większości centrów ogrodniczych jako pospolitą roślinę do oczek wodnych. (js)

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również
Close
Back to top button
Close
Close