Artykuły

Elżbieta Cywińska: Odmiany barwne mieczyka – porady hodowcy

Ryby Ameryka Środkowa

Odmiany barwne mieczyka – porady hodowcy

Fragment artykułu: Elżbieta Cywińska: Odmiany barwne mieczyka – porady hodowcy. Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 6/2017 (166).

 

Mieczyk Hellera (Xiphophorus hellerii) to jeden z najbardziej popularnych w hodowli, obok gupika, gatunków ryb żyworodnych.
Nie ma zatem potrzeby przypominania ani skąd ryba pochodzi, ani jakich warunków wymaga w akwarium, bo to wszystko było już wielokrotnie opisywane.
W pierwszej części mojego artykułu chciałabym natomiast przybliżyć nieco temat standardów płetwowych tego gatunku. Międzynarodowe standardy ryb żyworodnych ISXM ’88 (Inter Standard Xipho-Molly ’88) były opracowywane na spotkaniach roboczych w latach 1987–1988 przez przedstawicieli klubów z trzech państw Europy: Polski, NRD i Czechosłowacji. W ramach tych spotkań omówiono i opracowano:
1. Wytyczne Mistrzostw Europy ryb żyworodnych Xipho-Molly.
2. Międzynarodowe standardy ryb żyworodnych Xipho-Molly ’88.
Na potrzeby polskiej akwarystyki materiały z tych spotkań zebrał w całość Lucjan Madej – ówczesny wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Akwarystów.
Przy opisywaniu odmian barwnych mieczyka będę często posługiwała się nazwami ich standardów. Warto więc wiedzieć, jak dany standard się nazywa i jak powinien wyglądać według założeń ISXM:
1. standard normalnopłetwy – HN
2. standard wysokopłetwy – forma Simpson – HS
3. standard wysokopłetwy – forma delta (chorągiew) – HD
4. standard długopłetwy – forma lira – HL
5. standard długopłetwy – forma lira (płetwa ogonowa) i delta (płetwa grzbietowa) – HW.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button