Artykuły

Paweł Woźniak: Akwarium dla krewetek z jezior Sulawesi – okiem hodowcy

KREWETKI

Akwarium dla krewetek z Sulawesi

Fragment artykułu: Paweł Woźniak: Akwarium dla krewetek z jezior Sulawesi – okiem hodowcy. Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 6/2017 (166).

Indonezyjskie jeziora Sulawesi obfitują w unikatowe gatunki krewetek słodkowodnych. Ich niepowtarzalna kolorystyka oraz rozmaite wzory są niespotykane w żadnym innym zakątku świata. Jednak ze względu na swoje nietypowe wymagania oraz trudną dostępność na rynku, wciąż są one mało popularne wśród hodowców. W poniższym artykule chciałbym opisać warunki hodowli tychże skorupiaków oraz przedstawić moje akwaria, w których udało mi się rozmnożyć aż sześć różnych gatunków z jezior Matano, Towuti oraz Poso.
Moja hodowla krewetek z Sulawesi składa się z trzech akwariów – dwóch o pojemności 54 litrów oraz jednej 29-litrowej kostki. Nie jest to tak zwana fabryka krewetek, gdzie w zbiorniku znajdują się: garstka podłoża, osprzęt i same krewetki. Staram się, aby wszystkie moje akwaria nie tylko były bezpiecznym domem dla zwierząt, ale również wraz z różnokolorowymi mieszkańcami prezentowały się tak zjawiskowo, jak akwaria roślinne. W utrzymywanych przeze mnie zbiornikach żyje aktualnie sześć gatunków krewetek z rodzaju Caridina, a mianowicie: Caridina caerulea „Blue Leg Poso”, Caridina dennerli „Cardinal”, Caridina woltereckae „Harlequin”, Caridina spinata „Red Goldflake”, Caridina glaubrechti „Red Orchid” oraz „White Orchid”. W niedalekiej przyszłości planuję rozbudowę mojej hodowli o kilka nowych akwariów dla kolejnych gatunków krewetek, a także dla równie ciekawie ubarwionych i w pełni podwodnych krabów Parathelpusa pantherina pochodzących z tego samego biotopu.

Zamawiam prenumeratę Zamawiam ten numer Zamawiam ten artykuł
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close