Artykuły

Paweł Woźniak: Akwarium dla krewetek z jezior Sulawesi – okiem hodowcy

KREWETKI

Akwarium dla krewetek z Sulawesi

Fragment artykułu: Paweł Woźniak: Akwarium dla krewetek z jezior Sulawesi – okiem hodowcy. Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 6/2017 (166).

 

Indonezyjskie jeziora Sulawesi obfitują w unikatowe gatunki krewetek słodkowodnych. Ich niepowtarzalna kolorystyka oraz rozmaite wzory są niespotykane w żadnym innym zakątku świata. Jednak ze względu na swoje nietypowe wymagania oraz trudną dostępność na rynku, wciąż są one mało popularne wśród hodowców. W poniższym artykule chciałbym opisać warunki hodowli tychże skorupiaków oraz przedstawić moje akwaria, w których udało mi się rozmnożyć aż sześć różnych gatunków z jezior Matano, Towuti oraz Poso.
Moja hodowla krewetek z Sulawesi składa się z trzech akwariów – dwóch o pojemności 54 litrów oraz jednej 29-litrowej kostki. Nie jest to tak zwana fabryka krewetek, gdzie w zbiorniku znajdują się: garstka podłoża, osprzęt i same krewetki. Staram się, aby wszystkie moje akwaria nie tylko były bezpiecznym domem dla zwierząt, ale również wraz z różnokolorowymi mieszkańcami prezentowały się tak zjawiskowo, jak akwaria roślinne. W utrzymywanych przeze mnie zbiornikach żyje aktualnie sześć gatunków krewetek z rodzaju Caridina, a mianowicie: Caridina caerulea „Blue Leg Poso”, Caridina dennerli „Cardinal”, Caridina woltereckae „Harlequin”, Caridina spinata „Red Goldflake”, Caridina glaubrechti „Red Orchid” oraz „White Orchid”. W niedalekiej przyszłości planuję rozbudowę mojej hodowli o kilka nowych akwariów dla kolejnych gatunków krewetek, a także dla równie ciekawie ubarwionych i w pełni podwodnych krabów Parathelpusa pantherina pochodzących z tego samego biotopu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button