Artykuły

Hubert Zientek: Pyrrhulina cf. brevis – rzadki smukleniowaty

RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA

Pyrrhulina cf. brevis – rzadki smukleniowaty

Hubert Zientek

Autor licznych książek i artykułów z zakresu akwarystyki słodkowodnej, zwłaszcza hodowli ryb akwariowych, oraz oczka wodnego. Redaktor Naczelny Magazynu Weterynaryjnego. Laureat Nagrody im. Darka Firleja 2014
Pyrrhulina cf. brevis

Fragment artykułu: Hubert Zientek: Pyrrhulina cf. brevis – rzadki smukleniowaty. Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 6/2017 (166).

 

Ten piękny przedstawiciel rodziny smukleniowatych (Lebiasinidae) nie jest częstym mieszkańcem naszych akwariów.
Zarówno na niego, jak i na podobne taksony można jednak od czasu do czasu trafić w dobrych sklepach zoologicznych. Tak właśnie było w moim przypadku. Pewnego dnia w jednym z warszawskich „zoologików” moją uwagę przykuł dorodny, pięknie wybarwiony samiec Pyrrhulina cf. brevis w iście godowych barwach i behawiorze. Pływał bowiem nerwowo między dwoma kępkami mikrozorium, odganiał stamtąd inne ryby i był wyraźnie zainteresowany jedną z samic. Po chwili obydwie ryby pływały już w woreczku foliowym, który po uiszczeniu należności skrzętnie schowałem za pazuchę. Kupiłem dodatkowo jeszcze dwie samiczki, chcąc mieć pewność, że wśród nich jest ta, którą wspomniany samiec tak zapalczywie adorował.

Rodzina smukleniowatych obejmuje dwie podrodziny: Pyrrhulininae (rodzaje: Copeina, Copella, Nannostomus i Pyrrhulina) oraz Lebiasinidae (rodzaje: Derhamia i Lebiasima). Dla polskich akwarystów największe znaczenie mają cztery pierwsze rodzaje. Ich najczęściej trzymani w akwariach przedstawiciele to odpowiednio: smukleń kropkowany (Copeina guttata), smukleń pryskacz (Copella arnoldi), wiele gatunków drobnoustków/ukośników – np. drobnoustek Beckforda (Nannostomus beckfordi), drobnoustek obrzeżony (Nannostomus marginatus), drobnoustek trójpręgi (Nannostomus trifasciatus), ukośnik/drobnoustek ozdobny (Nannostomus eques) i inne. Z kolei przedstawiciele rodzaju Pyrrhulina to najczęściej: Pyrrhulina spilota, Pyrrhulina vittata, Pyrrhulina laeta, Pyrrhulina eleanorae i inne. Słowo „pyrrulina” znaczy po łacinie „mały gil”, co nawiązuje do pięknej barwy samca pospolitego u nas zimą ptaka – gila (Pyrrhula pyrrhula).

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button