Artykuły

Hubert Zientek: Agresor tęczowy (Crenuchus spilurus) – rzadki kąsaczokształtny w naszych akwariach

RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA

Agresor tęczowy (Crenuchus spilurus) – rzadki kąsaczokształtny w naszych akwariach

[fragment artykułu: Hubert Zientek: Agresor tęczowy (Crenuchus spilurus) – rzadki kąsaczokształtny w naszych akwariach]

Tytułowego gatunku szukałem od wielu lat, kiedy to po raz pierwszy przeczytałem o nim w artykule autorstwa Dagoberta Drosta i Andrzeja Strukowskiego opublikowanym przed wielu laty w kultowym dwumiesięczniku „Akwarium”[1]. Dziś ryby te można kupić w dobrych sklepach zoologicznych, a niniejszy artykuł traktuje o ich chowie i ewentualnym rozmnażaniu w akwarium.

Agresor tęczowy należy do rodziny Crenuchidae (wyodrębniona z kąsaczowatych na podstawie parzystego otworu w kości czołowej) i dorasta do około 6 cm długości (samiec). W naturze zasiedla dorzecze Amazonki i Orinoko oraz rzeki Gujany, Surinamu i Gujany Francuskiej. Nazwa w języku angielskim to Sailfin Tetra.

W budowie zewnętrznej ryby uwagę obserwatora zwraca szczególnie nietuzinkowy wygląd otworu gębowego, najlepiej widoczny u dorosłego samca. Jest on przede wszystkim dość duży i szeroki, silnie skośnie ustawiony ku górze i… ma groźny wygląd. Tak, wygląd pyska od razu sugeruje, że mamy tu do czynienia z taksonem agresywnym (stąd zapewne wziął się pierwszy człon nazwy gatunkowej), a tak nie jest. Mimo swej złowrogiej nazwy i wyglądu otworu gębowego ryba ta w akwarium nie robi bowiem żadnej krzywdy przedstawicielom innych gatunków (jednak nie próbowałem ich trzymać np. z żyworódkami czy karpiowatymi), zupełnie nie zwracając uwagi na innych mieszkańców zbiornika. Ewentualne niesnaski i przepychanki zdarzają się natomiast między współplemieńcami, ale i tu mają one zwykle niegroźny charakter.

[1] Artykuł pt. Samotniczek neonowy (Poecilocharax weitzmani Gery, 1965) i agresor tęczowy (Crenuchus spilurus Gunther, 1883), „Akwarium” 1988 nr 3.
Fot. Hubert Zientek
[Pełny tekst publikacji w wydaniu drukowanym lub pliku cyfrowym wydania].

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button