Artykuły

Krzysztof Tomaszewski: Władca, dyktator, dominator? Nie – po prostu Parachromis dovii

RYBY – AMERYKA ŚRODKOWA

Władca, dyktator, dominator? Nie – po prostu Parachromis dovii

[fragment artykułu: Krzysztof Tomaszewski: Władca, dyktator, dominator? Nie – po prostu Parachromis dovii]

„Prawdziwy potwór ze wszystkich pielęgnic”. „Im starsze ryby, tym bardziej agresywne”. „Dzięki kombinacji: wielkości, szybkości, inteligencji i uzębienia, wszystkie mają zdolność do niszczenia wszelkich innych ryb, z którymi są trzymane”. Krótko mówiąc: ryba o niezwykłej inteligencji i bardzo silnej osobowości, którą może obdzielić pozostałych współmieszkańców zbiornika.

Kilka słów o gatunku

Nazwa naukowa to Parachromis dovii (poprzednio Cichlasoma dovii). Gatunek został odkryty w 1864 roku przez angielskiego ichtiologa Alberta Günthera. W literaturze oraz w internecie możemy znaleźć też ten takson pod innymi nazwami (również ze względu na tłumaczenia), takimi jak Dovii Cichlid, Guapote, Dow’s Cichlid oraz Rainbow Bass. Choć najbardziej popularną nazwą po Parachromis dovii pozostaje nazwa potoczna: Wolf Cichlid.

Występowanie

W warunkach naturalnych pielęgnica ta spotykana jest w Ameryce Środkowej: na zboczu Atlantyku, od rzeki Aguan (Honduras) do rzeki Moín (Kostaryka); na pacyficznym stoku od rzeki Yeguare (Honduras) do rzeki Bebedero (Kostaryka). Występuje ona także w jeziorach, np. w Jeziorze Nikaraguańskim – ale tam w innej odmianie barwnej.
Fot. Krzysztof Tomaszewski
[Pełny tekst artykułu w wersji drukowanej lub cyfrowej czasopisma]

 Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 2/2018 (168). 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button