ArtykułyEncyklopedia

Hygrophila polysperma

Encyklopedia akwarystyczna

Nadwódka wielonasienna (Hygrophila polysperma)

Pochodzenie: pochodzi z obszaru Indii i Bhutanu.

Opis: w warunkach akwariowych może osiągać do 40 cm wysokości. Na cienkiej łodydze wyrastają na krótkich ogonkach nakrzyżlegle osadzone lancetowate liście. Ich kształt i rozmiary zależą od warunków świetlnych oraz odmiany rośliny. Maksymalnie mogą osiągać do 5 cm długości. Kolor blaszki liściowej również jest zróżnicowany od niemal seledynowego do ciemnej zieleni. Wyhodowano także bardzo ozdobną odmianę o nazwie „Rosanevig”, której liście mają różowe unerwienie oraz odmianę „Sri Lanka” („Sunset”, „Marmor”) o różowawych liściach z jaśniejszym użyłkowaniem. Korzenie są białe, wyrastają zarówno u podstawy, jak i na całej długości łodygi. Wytwarzane w warunkach paludarium (w akwarium rzadko) liście nadwodne są ciemnozielone. 

Warunki uprawy: roślinie tej wystarczy nawet umiarkowane oświetlenie, choć lepiej rozwija się przy silniejszym. Wymaga wody o temperaturze 22-28ºC, miękkiej do twardej. Znosi odczyn wody w szerokich granicach (pH 6,0-8,0). Do wody słonawej najlepiej adaptować ją, aklimatyzując w oddzielnym zbiorniku poprzez stopniowe dodawanie soli.

Rozmnażanie: rozmnażanie jest bardzo łatwe. Poszczególne pędy wystarczy pociąć na krótkie odcinki (10-15 cm długości) i zasadzić je w podłożu. Nowa roślina jest w stanie wyrosnąć nawet z pojedynczych liści.

Wykorzystanie: najkorzystniej wygląda posadzona w większych kępach w tylnej części zbiornika. W odpowiednich warunkach rośnie bardzo szybko. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button