ArtykułyEncyklopedia

Echinodorus tenellus

Encyklopedia akwarystyczna

Żabienica delikatna (Echinodorus tenellus)

Pochodzenie: zamieszkuje Amerykę Południową i Środkową, aż po południe Stanów Zjednoczonych. W naturze porasta najczęściej brzegi rzek i mokradeł.

Opis: długość liści nie przekracza zwykle 10 cm. Są one równowąskie, żywozielone do brązowawych, szerokości do 3 mm proste lub lekko wygięte ku dołowi. W warunkach paludarium lub akwaterrarium może sporadycznie zakwitać, wytwarzając drobne kwiaty o 6-9 pręcikach osadzone na pędach od długości ok. 20 cm.

Warunki uprawy: adekwatnie do swej nazwy gatunek ten jest dość delikatny: nie znosi obecności ryb żerujących w pobliżu dna. Wskazana dość gruba warstwa żyznego, drobnoziarnistego podłoża. Wymaga bardzo silnego oświetlenia i obfitego nawożenia podłoża i wody. Najlepiej rośnie w płytkich zbiornikach. Woda powinna mieć temperaturę 20-28º, być miękka do twardej (7-20ºdGH) o odczynie lekko kwaśnym lub zbliżonym do obojętnego (pH 6,0-7,0). Dobrze znosi lekkie zasolenie wody, ale świeżo zakupione okazy pielęgnowane przedtem w wodzie słodkiej należy do takich warunków stopniowo zaadaptować.

Rozmnażanie: w korzystnych warunkach bardzo szybkie i łatwe za pomocą gęsto tworzących się rozłogów. W płytkich zbiornikach może również wytwarzać kwiaty i nasiona.

Wykorzystanie: gatunek ten doskonale nadaje się do obsadzania przedniej części akwarium. W korzystnych warunkach tworzy gęste, niebywale dekoracyjne „trawniki”. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button