ArtykułyEncyklopedia

Hymenochirus boettgeri

Encyklopedia terrarystyczna

Karlik szponiasty (Hymenochirus boettgeri)

Pochodzenie: pochodzi z zachodniej Afryki (Kongo, Kamerun).

Wielkość: dorasta do 3-4 cm długości.

Akwarium: nawet 25-litrowe, niezbyt wysokie (15-20 cm – w głębszych akwariach żabki te mają problemy z oddychaniem, muszą bowiem regularnie wypływać na powierzchnię dla zaczerpnięcia powietrza), szczelnie przykryte (powietrze nad wodą musi być ogrzane), wyposażone w oświetlenie, grzałkę i wydajny, ale delikatnie pracujący filtr. Podłoże z piasku lub żwiru i dekoracje z otoczaków. Wskazana jest obecność dużej ilości roślin. Woda: temperatura 22-25°C; pozostałe parametry mają mniejsze znaczenie i można z powodzeniem dostosować je do wymagań innych mieszkańców akwarium. Wodę w zbiorniku należy regularnie obficie podmieniać, bowiem karliki, podobnie jak inne płazy, posiadają łatwo przepuszczalną skórę i są wrażliwe na zatrucia toksynami.

Charakterystyka: płazy te można bez większego ryzyka umieścić w akwarium z drobnymi rybkami, takimi jak bystrzyki, zwinniki, neony, gupiki, danio, kardynałki, itp. Żabki początkowo mogą być zaniepokojone obecnością ryb jednak przekonawszy się, że nic im z ich strony nie grozi szybko do nich przywykną.

Opis: ciało nieco grzbietobrzusznie spłaszczone o owalnym, rozszerzającym się ku tyłowi tułowia i małej głowie z osadzonymi na jej bokach oczami. Przednie łapki krótkie i słabe, natomiast tylne długie i mocne. Palce spina błona pławna ułatwiająca zwierzęciu poruszanie się w środowisku wodnym. Ciało ma barwę jasnobrązową do ciemnobrunatnej z licznymi, nieregularnie rozmieszczonymi, drobnymi czarnymi kropkami i plamkami. Ponadto na głowie widoczne są dwa czarne pasy biegnące od czubka pyska poprzez oczy aż do miejsca, w którym powinna być szyja. Rozpoznawanie płci jest dość trudne i wymaga pewnej wprawy – samice są nieco większe i masywniej zbudowane od samców. Ponadto w okresie godowym samce można odróżnić po zdolności  wydawania dźwięków. 

Rozmnażanie: do rozrodu parę żabek lub kilka osobników najlepiej ostrożnie odłowić (stworzenia te należy odławiać przy pomocy delikatnej siatki akwariowej i przenosić je możliwie prędko, aby jak najkrócej przebywały na powietrzu co nie najlepiej znoszą!!!)  i przenieść do oddzielnego, gęsto zarośniętego akwarium. Temperaturę wody należy powoli podnieść do 28-29ºC. Zwykle bardzo skutecznie stymuluje to żabki do godów. Samce zaczynają „śpiewać”, wydając skrzypiące głosy. Gotowa do złożenia skrzeku samica jest mocno chwytana przez samca i w tym uścisku wydala ok. 1000 jaj natychmiast zapładnianych przez samca. Skrzek otoczony jest lepką, galaretowatą osłonką, dzięki której przykleja się do roślin i elementów dekoracyjnych akwarium. Wtedy dorosłe żabki trzeba delikatnie odłowić. Maleńkie kijanki wylęgają się zwykle po 36-48 godzinach. Przyjmują najdrobniejszy plankton, taki jak świeżo wyklute larwy solowca. Można również próbować dokarmiać je płynnymi pokarmami dla narybku ryb akwariowych. Prawidłowo żywione rosną stosunkowo szybko i po kilku tygodniach przekształcają się w maleńkie miniaturki swoich rodziców. Do akwarium z rybkami i dorosłymi żabkami można przenieść je dopiero wtedy, gdy osiągną co najmniej 1,5 cm długości i będą na tyle duże, aby nie stały się pokarmem swych przyszłych współmieszkańców.

Pokarm: praktycznie taki sam, jak dla drobnych ryb akwariowych: żywe lub mrożone larwy ochotki, wodzienia i czarnego komara, rureczniki, plankton, drobno skrobane serce wołowe. Żabki chętnie zjadają też pokarmy liofilizowane (np. larwy ochotki czy rureczniki). Jeżeli w akwarium z karlikami znajduje się dużo ryb, należy dbać, aby nie wyjadały one płazom wszystkiego pożywienia. (ln)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również
Close
Back to top button