ArtykułyPorady

Jakie ryby można hodować z aksolotlem?

PORADY - Listy do Redakcji

Dzień dobry magazynie. Jakie ryby nadadzą się do akwarium z aksolotlem w akwarium 300 l? Konrad Kwiatkowski

 

Dzień dobry Konradzie.

Nie polecałbym równoczesnej hodowli w jednym zbiorniku aksolotli (larwalnej postaci płaza – ambystomy meksykańskiej) z rybami z kilku powodów. Pierwszym z nich jest drapieżny tryb życia tych płazów. Mniejsze gatunki ryb zostaną po prostu zjedzone. Mniejsze, to znaczy takie, które zmieszczą się do jego pyska, a nawet niewiele większe, zostaną przez niego okaleczone przy próbie ich połknięcia. W drugą stronę – nie mogłyby być to dużo większe ryby, ponieważ sam aksolotl mógłby stać się ich ofiarą. Chodzi tu głównie o jego krwistoczerwone, delikatne, pierzaste skrzela zewnętrzne, które to większe ryby będą obgryzać, prawie uniemożliwiając aksolotlom efektywne oddychanie, a także o jego delikatną skórę, którą większe ryby z łatwością mogłyby poranić.

Inną kwestią, która praktycznie wyklucza wspólne bytowanie ryb i ambystom w jednym zbiorniku, są specyficzne wymagania temperaturowe tych drugich. Pochodzą one z środkowoamerykańskich górskich jezior, w których woda ma dosyć niską temperaturę – zbyt niską dla zdecydowanej większości egzotycznych ryb akwariowych spotykanych w sklepach. Stąd też płazy te wymagają temperatur rzędu nawet 16-18oC, przy czym górną, nieprzekraczalną granicę stanowi temperatura 24ºC – czyli raczej dolna granica bytowania większości ryb akwariowych.

Podsumowując, trzymanie larw ambystomy meksykańskiej w akwarium nie jest zbyt dobrym pomysłem. Jak już dysponujemy akwarium o tak dużym litrażu, to warto umieścić w nim większą ilość tych zwierząt (ale też nie za dużo, ponieważ będą wobec siebie agresywne) i zapewnić im odpowiednie warunki.

Karol Kopeć

Zamawiam prenumeratę      Zamawiam ten numer     Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 1-2/2016 (155).
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button