ArtykułyPorady

Ślimaki w nanoakwarium

PORADY - Listy do Redakcji

Czy w akwarium prawie 9 l można trzymać jakieś ślimaki, jeśli tak, to jakie?

 

Dziewięciolitrowe akwarium jest na tyle małe, że bardzo trudnym jest utrzymanie w nim prawidłowej równowagi – stąd częste mogą być chociażby inwazje glonów. Jednak wydaje się, że ślimaki mogą pomagać utrzymać takie akwarium w czystości i usuwać pojawiające się glony. Do takich pożytecznych gatunków, osiągających bardzo małe rozmiary należą popularne świderki (Melanoides tuberculata) jednakże prowadzą raczej skryty tryb życia, zakupując się w dzień w podłożu, zaś żerują głównie w noc. Są bardzo łatwe w hodowli – nie mają raczej większych wymagań, nie trzeba ich specjalnie dokarmiać – zadowolą się resztkami zalegającymi na dnie oraz glonami.

Zatoczki – ślimaki często pojawiające się w akwariach w nadmiarze, oczywiście też mogą być obiektem hodowli i obserwacji, również w tak małym akwarium, ze względu na znikome wymagania, jednak nie są zbyt piękne, a ich populacja szybko może wymknąć się spod kontroli.

Jeżeli nie posiadamy jeszcze w takim zbiorniku (w ogóle żadnych) innych ślimaków, można wejść w posiadanie kilku młodych sztuk sympatycznego ślimaka Anentome helena – popularnej ostatnio „Helenki”. Są to jednak zwierzęta drapieżne, odżywiające się przede wszystkim innymi ślimakami – stąd nie wolno ich trzymać z innymi gatunkami, nawet tymi dużymi jak ampularie czy też z rodzaju Neritina, no chyba, że „stosujemy” „Helenki” jako metodę zwalczania plag innych mięczaków, takich jak zatoczki czy błotniarki. Jeśli jednak się na nie zdecydujemy, należy pamiętać o dostarczaniu im innych ślimaków, np. występujących w innych akwariach, by nie zagłodzić naszych podopiecznych.

Pozostałe ślimaki osiągają raczej większe rozmiary, więc potrzebują zbiorników o większym litrażu – chyba, że są to np. młode ampularie czy inne gatunki.

Karol Kopeć

Zamawiam prenumeratę      Zamawiam ten numer     Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 1-2/2016 (155).
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button