ArtykułyEncyklopedia

Klyxum spp.

Encyklopedia akwarystyczna

Klyxum spp.

Rozmieszczenie: tropikalne rejony Oceanu Indyjskiego i Oceanu Spokojnego.

Opis: okazałe koralowce tworzące rozległe, drzewkowate struktury pokryte bardzo gęstymi parzydełkami. W sprzyjających warunkach rozwijają się w duże kolonie.

Odżywianie: korzystają z produktów zooksantelli, uzupełniając jadłospis mikroplanktonem i rozpuszczonymi wodzie substancjami organicznymi. W akwarium nie wymaga specjalnego dokarmiania.

Uwagi: bardzo odporne i szybko rosnące koralowce doskonałe dla początkujących akwarystów. Wymagają silnego oświetlenia i umiarkowanego ruchu wody. Wrażliwe na gwałtowne zmiany parametrów wody, a zwłaszcza jej zasolenia. W akwarium należy stosować filtrację przez niewielką ilość węgla aktywnego, aby na bieżąco usuwać z wody produkowane przez nie substancje toksyczne oraz powstrzymujące wzrost innych koralowców.

Rozmnażanie: bezproblemowe. Od rozrośniętego osobnika należy odciąć żyletką lub skalpelem pojedynczą, kilkucentymetrowej długości „gałązkę” i przebić jej podstawę wykałaczką. Wykałaczkę przymocowujemy następnie za pomocą gumki recepturki do kawałka żywej skały lub sztucznej, ceramicznej podstawki tak, aby dobrze przylegał do niej płaszczyzną odcięcia. W ciągu kilku tygodni „szczepka” przyrasta mocno do podłoża i wtedy gumkę oraz wykałaczkę można ostrożnie usunąć. (ld)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button