ArtykułyEncyklopedia

Kosaciec żółty (Iris pseudoacorus)

Encyklopedia - oczko wodne

Kosaciec żółty (Iris pseudoacorus)

Opis: gatunek rodzimy. Występuje na terenach podmokłych, wokół zbiorników wodnych oraz wzdłuż cieków wodnych. Spotykany także w podmokłych lasach, m. in. na stanowiskach łęgowych (łęgi jesionowo-olszowe). Masywna łodyga dorasta do 1 m wysokości, wyrastają z niej długie, mieczowate liście. W maju i czerwcu roślina kwitnie wytwarzając duże, charakterystyczne, jaskrawożółte kwiaty.

Kosaciec żółty (Iris pseudoacorus)
Kosaciec żółty (Iris pseudoacorus). Fot. CC License

Warunki uprawy: kosaciec jest niekłopotliwy w uprawie, ale bywa dość ekspansywny i należy uważać, aby nie doszło do niekontrolowanego wzrostu poza wyznaczoną strefą. Najlepiej sadzić go w koszach lub ażurowych pojemnikach ustawionych w płytkiej wodzie o głębokości do 15 cm. Możliwa jest również uprawia bezpośrednio w glebie dookoła oczka, a nawet na zwykłych, regularnie podlewanych rabatach kwiatowych, choć wtedy wzrost rośliny jest znacznie wolniejszy. Kosaciec rozwija się dobrze zarówno na stanowiskach nasłonecznionych, jak i częściowo zacienionych. Bieżąca pielęgnacja polega na ograniczaniu ekspansywności rośliny poprzez regularne przycinanie gęsto tworzących się kłączy. Po okresie kwitnienia należy obciąć ciężkie pędy kwiatostanowe, które w przeciwnym razie spowodowałyby pochylanie się roślin, nadając im nieestetyczny wygląd. Roślina bezproblemowo zimuje, zaś jej iście pozostają częściowo zielone przez cały rok. W hodowli uzyskano szereg ciekawych odmian np. o dwukolorowych liściach oraz kwiatach o innej niż forma wyjściowa barwie. Niekiedy w pobliżu oczek wodnych uprawia się również inne gatunki kosaćców m. in. kosaćca syberyjskiego (Iris sibirica).

Rozmnażanie: kosaćca żółtego najlepiej rozmnażać wegetatywnie wiosną przez podział rozrośniętej karpy korzeniowej. Teoretycznie możliwe jest również rozmnażanie generatywne poprzez wysiew nasion.

Wykorzystanie: roślina nabrzeżna. Ze względu na szybki wzrost wręcz rewelacyjnie oczyszcza wodę z zanieczyszczeń organicznych. Doskonale sprawdza się zarówno w małych oczkach jak i w większych stawach. Wiosną wyjątkową ozdobą są jego duże, dekoracyjne kwiaty. Co ciekawe, większa część rośliny zawiera toksyczne substancje. Nie dotyczy to jednak nasion, w których znajdują się niewielkie ilości kwasu kawowego – w okresie wojny wykorzystywano je nawet do produkcji substytutu kawy. (js)

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close