Autorzy

Lechosław Łątka

Fot. z archiwum Autora

Nasz znakomity autor – specjalista w dziedzinie ryb z jeziora Tanganika.

Lechosław Łątka przy swoich domowych zbiornikach

Jestem absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie (1992, kierunek: nawigacja) oraz Uniwersytetu Gdańskiego (1998, magister ekonomii). Od najmłodszych lat pasjonowała mnie przyroda. Przygodę z akwarystyką rozpocząłem w wieku 12 lat, kiedy dostałem od rodziców na swoje urodziny pierwsze akwarium z gupikami. To dzięki wyrozumiałości rodziców mogłem swoją przygodę z akwarystyką rozwijać i kontynuować do dzisiaj. Możliwość obserwowania ryb w domu przeniosła się również na chęć poznawania rodzimej ichtiofauny. Trwa ona do dzisiejszego dnia.

Pierwszą grupą ryb, jakie hodowałem w akwarium, były żyworódki z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae). W miarę powiększania hodowli pojawiały się nowe gatunki, w tym pielęgnice. Na początku lat 80. skupiłem się wyłącznie na hodowli i obserwacjach gatunków z rodziny Cichlidae. W połowie lat 80. pod wpływem lektury kultowego czasopisma PZA „Akwarium” pojawiło się zainteresowanie konkretnym biotopem, a mianowicie rybami z jeziora Tanganika. Pierwsze gatunki tanganickie, jakie zacząłem hodować, obejmowały taksony z rodzajów Lamprologus, Neolamprologus oraz Julidochromis. W latach 1987–1992 byłem Polskiego Związku Akwarystów, Oddział Warszawa–Śródmieście. Po skończeniu studiów i wyjeździe na Pomorze dalej rozwijałem swoje zainteresowania gatunkami tanganickimi. Silne wsparcie w rozwoju swojej wiedzy akwarystycznej znajduję wśród innych akwarystów–pasjonatów z Gdyni, Gdańska czy Rumii, dzięki którym moja kolekcja powiększa się o nowe, rzadkie gatunki z jeziora Tanganika, w tym trofeusy. Nawiązane w tym okresie dobre relacje z innymi akwarystami utwierdzają mnie w przekonaniu, że wspólna pasja jeszcze bardziej wzbogaca człowieka.

Zoobotanica 2014 Nagroda im. Darka Firleja 2014

Kierując się przede wszystkim chęcią poznawania nowych gatunków z jeziora Tanganika, obserwacją ich zachowań w akwarium, pozyskuję do swojej hodowli coraz to rzadsze, trudniejsze w hodowli taksony. Przez cały okres, od kiedy ryby tanganickie są w kręgu moich zainteresowań, w zbiornikach pływały lub pływają gatunki ryb z rodzajów m. in.: Altolamprologus, Benthochromis, Callochromis, Cyprichromis, Ectodus, Eretmodus, Gnathochromis, Limnotilapia, Mocrodontochromis, Opthalmotilapia, Petrochromis, Pseudosimochromis, Reganochromis, Simochromis, Trematocara, Tropheus oraz Xenotilapia. Większość z tych gatunków została już rozmnożona i częściowo przeze mnie opisana, niektóre po raz pierwszy. Największym osobistym sukcesem hodowlanym jest udane rozmnożenie Benthochromis tricoti oraz Trematocara marginatum. Oczywiście kolejne „problemowe” gatunki są dla mnie wyzwaniem.

Poza rybami z Tanganiki hoduję jeszcze piękniczkowate, min. Heterandria formosa, Neoheterandria elegans, Poecilia wingei, Xiphophorus pygmaeus.

Poza praktyczną hodowlą ryb tanganickich biorę udział w inicjatywach mających na celu szerzenie akwarystyki o zasięgu ogólnopolskim. Udzielam się w Projekcie Tanganika powstałym z inicjatywy Roberta i Marty Mierzeńskich, właścicieli firmy Tropheus Tanganika. Od kwietnia 2008 roku razem z innymi akwarystami–pasjonatami współtworzymy Klub Miłośników Tanganiki wraz z forum, które prężnie funkcjonuje i rozwija się, stając się merytoryczną „skarbnicą wiedzy” dla miłośników ryb z jeziora Tanganika. Wykorzystując swoją wieloletnią wiedzę teoretyczną oraz praktyczną w hodowli gatunków tanganickich, bardzo chętnie dzielę się swoimi obserwacjami, wskazówkami hodowlanymi w czasopismach specjalistycznych i na forum. Moje artykuły ukazywały się lub ukazują w czasopismach akwarystycznych takich jak: „Akwarium”, „Magazyn Akwarium”, „Tanganika Magazyn” i nieukazującym się już „Naszym Akwarium”.

Z Klubem Miłośników Tanganiki na Zoobotanica 2013 (od lewej Marian, ja, Marcin, Asia, Piotr, Maciek i Kuba

Obecnie mieszkam i pracuję w Dęblinie. Poza akwarystyką posiadam jeszcze inne hobby i zainteresowania, min.: kaligrafia, liternictwo, rysunek, modelarstwo, lotnictwo oraz fotografia. Jestem wielkim miłośnikiem psów rasy labrador retriever. Prywatnie duże wsparcie w pasji i nie tylko otrzymuję od swojej towarzyszki życia Moniki.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close