ArtykułyPorady

LED-y czy świetlówki do akwarium roślinnego?

Porady akwarystyczne

Chciałam zapytać, jaka jest różnica między lampami LED a świetlówkami – z punktu widzenia roślin oczywiście. Jak LED wpływa na proces fotosyntezy? Czy rośliny rosną tak samo jak przy świetlówkach? Jak ma się ilość watów w świetlówce do ilości watów w lampach LED?

To zależy od wspomnianych lamp, a raczej od zainstalowanych w nich diod LED. Oświetlenie ledowe coraz śmielej wkracza do akwarystyki. W porównaniu z tradycyjnymi świetlówkami ma szereg zalet: ma mniejsze gabaryty, zużywa o wiele mniej energii i jest o wiele bardziej długowieczne (nie ma potrzeby wymiany źródeł światła co 6–12 miesięcy). Natomiast jakość światła ledowego, zwłaszcza z punktu widzenia potrzeb roślin, zależy od rodzaju zastosowanych diod. W dobrej jakości lampach ledowych instaluje się obecnie nowoczesne diody COB (ang. chips on board). Odznaczają się one bardzo dużą wydajnością, małymi gabarytami (na jednym centymetrze kwadratowym mieści się ich nawet kilkadziesiąt) oraz szerszym zakresem widma świetlnego. Dobierając lampę LED do potrzeb roślin akwariowych, podobnie jak w przypadku świetlówki akwarystycznej, należy zwrócić uwagę właśnie na rodzaj emitowanego przez nią widma. Do prowadzenia procesu fotosyntezy rośliny potrzebują zwłaszcza światła niebieskiego i czerwonego i ten zakres widma powinien być rozszerzony. Na rynku dostępne są już specjalne lampy typu „plant”, a więc przeznaczone właśnie do akwarystyki roślinnej.

Natomiast jeśli chodzi o przelicznik mocy, to, jak już wspomnieliśmy, diody LED są o wiele bardziej wydajne niż świetlówki. W standardowym akwarium o wysokości do 40 cm ze średnio wymagającymi roślinami w przypadku świetlówek należy zapewnić co najmniej 0,5 W oświetlenia na każdy litr wody (w przypadku bardziej wymagających roślin, np. gatunków „trawnikowych”, takich jak glossostigma, hemiantus czy ponikło drobne, konieczne jest 0,7–1 W). Tymczasem w przypadku dobrej jakości „roślinnych” diod LED wystarczy już 0,2–0,3 W (a dla roślin wymagających 0,5 W), tak więc o co najmniej połowę mniej.

Podsumowując – przy doborze oświetlenia ledowego dla potrzeb roślin kluczowa jest jakość diod i rodzaj emitowanego przez nie widma. Jeżeli te dwa parametry są wystarczające, to rośliny będą rosły pod tego rodzaju źródłem światła równie dobrze, a nawet lepiej niż pod klasycznymi świetlówkami.

Warto dodać, że rynek oferuje na razie głównie nieduże i średnie lampy ledowe przeznaczone do małych i średniej wielkości zbiorników. Ich cena jest na tyle atrakcyjna, że – w połączeniu z długą trwałością (nawet do 50 tys. godzin pracy bez konieczności wymiany) – są o wiele bardzie ekonomiczne w eksploatacji niż tradycyjne świetlówki. Lampy ledowe do dużych akwariów również są już dostępne, jednak większość z nich osiąga dość znaczne ceny. Ich spadek pozostaje jednak tylko kwestią czasu. Nie jest więc wykluczone, że już za kilka lat tradycyjne świetlówki odejdą do przysłowiowego, akwarystycznego lamusa.

Redakcja MA

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button