Witam,
Jestem w trakcie przygotowywania wystroju do akwarium dla ryb z jeziora Tanganika. Chciałbym użyć wapienia morskiego, który jest łatwo dostępny i ciekawie się prezentuje. Czy nie będzie on zagrożeniem dla dorosłych ryb, a jednocześnie czy nie będzie pułapką dla podrostków?
Pozdrawiam,
Marek z Warszawy
Szanowny Panie Marku,
Wystrój akwarium dla ryb tanganickich powinien spełniać dwie podstawowe funkcje – zapewniać bezpieczeństwo naszym podopiecznym oraz spełniać walory estetyczne odpowiadające właścicielowi. Na rynku dostępne są różnego rodzaju skały i wielokrotnie pojawia się dylemat, co wybrać.
Woda w jeziorze Tanganika jest zasadowa (pH waha się w granicach pomiędzy 8,5–9,2), średnio twarda (GH 8–11 stopni niemieckich) oraz zawiera znaczne ilości węglanów i wodorowęglanów (KH 15–16 stopni niemieckich). Parametry te wynikają z umiejscowienia jeziora oraz genezy jego powstawania (jezioro typu tektonicznego) – na tym terenie występuje duża ilość lawy alkalicznej, która warunkuje niejako parametry wody w jeziorze. W warunkach sztucznych doskonale nadają się do wystroju naturalnie wyglądające otoczaki, dolomit (zwłaszcza ten w ciemniejszych odcieniach) czy też zwykły wapień.
Wapień morski ze względu na swoją porowatą strukturę bardzo dobrze nadaje się jako złoże biologiczne do filtrów (optymalna gradacja 15–25 mm), nie poleca się go jednak stosować jako elementu dekoracyjnego akwarium ze względu na ostre krawędzie i dość chropowate powierzchnie. Ryby mogą się o niego kaleczyć (zwłaszcza oczy) podczas swoich pełnych dynamiki zachowań, czy też w momentach spłoszenia.
Bez względu na planowaną obsadę (o której niestety brak informacji w Pańskim liście) bardzo ważną kwestią jest stabilne ułożenie skał w akwarium, które zagwarantuje bezpieczeństwo zarówno rybom zamieszkującym dany zbiornik, jak też spokojny sen ich opiekunowi. Pod większe i cięższe bryły warto rozważyć zastosowanie podkładki (np. kratki z filtra podżwirowego), która uniemożliwi dostanie się piasku pomiędzy dno akwarium a skałę, co może spowodować pęknięcie szyby dennej. Zasadą jest, że najpierw układamy kamienie, a dopiero potem wsypujemy do akwarium piasek.
Joanna Adamska–Maślanka, Klub Miłośników Tanganiki
- Prenumerata Magazynu Akwarium45,00 zł – 218,00 zł
- Magazyn Akwarium nr 7-8/2014 (141)11,50 zł – 16,50 zł
- Muszlowce „ocellatus”: Lamprologus meleagris, Lamprologus ocellatus, Lamprologus speciosus3,50 zł
- Neolamprologus calliurus2,70 zł
- Lamprologus signatus2,70 zł
- Pielęgnice z rodzajów Cyprichromis i Paracyprichromis w akwarium Tanganika3,50 zł
- Neolamprologus furcifer2,70 zł
- Chalinochromis cyanophleps2,49 zł
- Altolamprologus sp. compressiceps „shell”2,70 zł
- Roślinność w jeziorze Tanganika2,49 zł
- Akwarium biotopowe z pielęgnicami jeziora Tanganika2,70 zł