Litophyton spp.
Rozmieszczenie: zamieszkują rozległe obszaru Oceanów Indyjskiego i Spokojnego.
Opis: tworzą drzewkowate struktury o złożonych, delikatnych, silnie rozgałęziających się odnogach zakończonych frędzelkowatymi parzydełkami. Ubarwienie zmienne, najczęściej żółtawe, szarawe lub jasnobrązowe.
Odżywianie: korzystają głównie z produktów obecnych w ich ciele zooksantelli. Najprawdopodobniej wychwytują również z wody mikroplankton i płynne substancje odżywcze, ale w akwarium nie wymagają dodatkowego dokarmiania.
Uwagi: stosunkowo odporne i łatwe w hodowli koralowce miękkie. Wymagają dość silnego oświetlenia oraz umiarkowanego ruchu wody. W akwarium należy stosować filtrację przez niewielką ilość węgla aktywnego, aby na bieżąco usuwać z wody produkowane przez nie substancje toksyczne oraz powstrzymujące wzrost innych koralowców.
Rozmnażanie: bezproblemowe. Od rozrośniętego osobnika należy odciąż żyletką lub skalpelem pojedynczą, kilkucentymetrowej długości „gałązkę” i przebić jej podstawę wykałaczką. Wykałaczkę przymocowujemy następnie za pomocą gumki recepturki do kawałka żywej skały lub sztucznej, ceramicznej podstawki tak, aby dobrze przylegał do niej płaszczyzną odcięcia. W ciągu kilku tygodni „szczepka” przyrasta mocno do podłoża i wtedy gumkę oraz wykałaczkę można ostrożnie usunąć. (ld)
- Pierwsze akwarium morskie23,00 zł
- Zeszyt Akwarystyczny nr 4/2014 (50): Joanna i Paweł Zarzyńscy: Grzybowieńce i koralowce miękkie w akwarium morskim2,94 zł
- Prenumerata Magazynu Akwarium45,00 zł – 218,00 zł
- Magazyn Akwarium nr 10/2010 (99)11,50 zł – 16,50 zł
- Koniki morskie w akwarium2,70 zł
- Pomakantowate w akwarium2,46 zł
- Dźwięki w środowisku wodnym i ich wpływ na zwierzęta żyjące w wodzie2,70 zł
- Morskie akwarium biotopowe – strefa przybrzeżna Bałtyku2,16 zł
- Błazenki2,46 zł
- Sztuka kamuflażu u ryb2,46 zł
- Meduzy w akwarium2,46 zł
- Ślimaki nagoskrzelne2,46 zł
- Ochrona ekosystemu raf koralowych2,46 zł