ArtykułyEncyklopedia

Lobophytum spp.

Encyklopedia akwarystyczna

Lobophytum spp.

Rozmieszczenie: ciepłe obszary Oceanów Indyjskiego i Spokojnego. Należą do najpospolitszych i najpowszechniej występujących koralowców miękkich.

Opis: z racji wyglądu zwane są „koralami palczastymi”, tworzą bowiem zwarte, skórzaste kolonie najeżone okazałymi, przypominającymi palce wyrostkami. Wyrostki te pokryte są drobniutkimi polipami. Kolonie tych koralowców mogą pokrywać duże obszary. Ubarwienie jest zmienne w zależności od gatunku od białawego lub szarawego, poprzez cieliste po brązowe.

Odżywianie: podstawę wyżywienia stanowią substancje produkowane przez zawarte w organizmach tych koralowców zooksantelle. Dodatkowo chętnie korzystają z zewnętrznych źródeł pokarmu, wychwytując niesione przez wodę cząstki, takie jak mikroplankton. W akwarium nie wymagają specjalnego dożywiania, korzystając z resztek pokarmów podawanych innym zwierzętom.

Uwagi: wyjątkowo dekoracyjne koralowce rosnące bardzo szybko i w krótkim czasie osiągające znaczne rozmiary. Bezproblemowe w pielęgnacji i wyjątkowo odporne nawet na wahania parametrów wody. Doskonałe dla początkujących akwarystów. Mogą stanowić wspaniałą ozdobę zwłaszcza dużych zbiorników rafowych, gdzie doskonale komponują się z koralowcami twardymi. Ze względu na szybkie tempo wzrostu należy zapewnić im dużo miejsca do rozwoju (z tego powodu nie najlepiej nadają się do małych akwariów). Wymagają dość silnego oświetlenia i umiarkowanego ruchu wody. W akwarium należy stosować filtrację przez niewielką ilość węgla aktywnego, aby na bieżąco usuwać z wody produkowane przez nie substancje toksyczne oraz powstrzymujące wzrost innych koralowców.

Rozmnażanie: bardzo łatwe. Od wyrośniętego osobnika należy odciąż kawałek plechy z jednym lub dwoma palczastymi wyrostkami i przymocować do skały lub podstawki przy pomocy gumki recepturki i wykałaczki lub przyszpilając gruba igłą do strzykawki. (ld)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button