Artykuły

Konrad Mączka: Makroelementy z perspektywy akwarysty, cz. 4

Chemia wody

Makroelementy z perspektywy akwarysty (cz. 4)

Przypomnijmy, że pierwiastki, z których zbudowane jest życie, dzielą się na makro- i mikroelementy. Makroelementy (makroskładniki, pierwiastki główne) to te, których zawartość w suchej masie organizmu jest duża (większa niż 0,1%), pozostałe pierwiastki to mikroelementy (mikroskładniki). Ten artykuł przybliża Czytelnikom Magazynu Akwarium cztery kolejne pierwiastki traktowane jako makroelementy: sód, potas, wapń oraz magnez. Wraz z poprzednio omówionymi (fosforem, siarką i chlorem) stanowią one już komplet pierwiastków występujących w organizmach żywych w ilości większej niż 0,1% ich całkowitej masy[1].

Sód
Sód występuje na Ziemi w stosunkowo dużych ilościach zarówno w środowisku lądowym, jak i wodnym. Ze względu na wyjątkowo dużą aktywność chemiczną jest dostępny w naturze jedynie w postaci związków chemicznych, zwykle soli nieorganicznych, jak np. znana wszystkim sól kamienna (chlorek sodu, czyli halit) oraz saletra chilijska (azotan(V) sodu). Minerały zawierające sód tworzą niekiedy rozległe złoża na ziemi i pod jej powierzchnią, jednak ze względu na fakt, że są to sole z reguły dobrze rozpuszczalne w wodzie, wiele z nich odnajdziemy w formie rozpuszczonej w morzach i oceanach. W wodach słodkich stężenie sodu wynosi od kilku do ok. 30–40 mg/l (jest to drugi co do zawartości jon w wodzie słodkiej, stanowiący blisko 20% wag. kationów), a w słonych nawet ponad 10 000 mg/l, stanowiąc ponad 80% wag. kationów.


[1] Roli i znaczeniu makroelementów strukturalnych (węgla, tlenu, wodoru, azotu) poświęcone były artykuły w numerach 4 i 5/2016 mA, natomiast pierwsze z makroelementów (fosfor, siarka, chlor) omówione zostały w numerze 4/2017 mA.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button