Artykuły

Małgorzata Tarczyńska: Akwarystyka roślinna – inspiracja z natury

Akwarystyka roślinna – inspiracja z natury

Najpiękniejsze krajobrazy tworzy przyroda. To na nią składają się mniejsze i większe elementy, zespalające się w jedną całość: kamień pokryty mchem, wielki głaz, stare drzewo.

Prawdziwym wirtuozem akwarystyki nawiązującej do natury był zmarły niedawno Takashi Amano. Wypracował on nurt nazwany mianem akwarystyki naturalnej, nawiązujący do krajobrazów, do tego, co można zobaczyć na łonie natury, podczas spaceru w lesie, w parku, nad górskim potokiem. To przeniesienie pejzażu do akwarium.

Przez ostatnie lata akwarystyka naturalna rozwijała się bardzo burzliwie i urosła do rangi sztuki, dzieła artystycznego, komponowanego z wyszukanym gustem, przy użyciu odpowiednich i nieprzypadkowo dobranych materiałów aranżacyjnych. Niekiedy określenie „akwarystyka naturalna” bywa błędnie interpretowane przez akwarystów, którzy sądzą, że ten nurt akwarystyki nawiązuje do tego, co w naturze znajduje się pod wodą w danym rejonie ziemi, gdy tymczasem zbiorniki „naturalne” oddają to, co jest ponad poziomem wody.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button