Encyklopedia

Myriophyllum spicatum

Encyklopedia akwarystyczna

Wywłócznik kłosowy (Myriophyllum spicatum)

Pochodzenie: bardzo pospolity na terenie całego kraju. Preferuje wody stojące o znacznej zawartości wapnia (twarde).

Opis: tworzydługie pędy pokryte pierzastymi, jasnozielonymi liśćmi o ozdobnie powycinanej blaszce ułożonymi po cztery w okółku. Łodyga dorasta do 100 cm długości – może wytwarzać białe, cienkie korzonki przybyszowe wyrastające tuż pod okółkami liści służące do przytwierdzania rośliny do podłoża. W płytkich wodach może wyrastać ponad powierzchnię, tworząc nadwodne, niemal nagie pędy koloru różowawego. Kwiaty są skupione w różowym kłosie tworzącym się ponad powierzchnią wody.

Warunki uprawy: w akwarium wymaga silnego oświetlenia, należy jednak unikać sadzenia go w zbyt jasnych miejscach, gdzie łatwo pokrywa się glonami. Wskazany jest lekki ruch wody, który usuwałby z delikatnych liści gromadzące się na nich zanieczyszczenia. Roślina lubi żyzne podłoże z dodatkiem ziemi ogrodniczej lub torfu. W korzystnych warunkach rośnie bardzo szybko, tworząc zwarte łany. Zimą może, lecz nie musi zanikać, wytwarzając tzw. pąki zimowe.

Rozmnażanie: bardzo łatwe za pomocą sadzonek powstałych przez podzielenie rozrośniętej łodygi (najlepiej przyjmują się sadzonki z pędów bocznych posiadających stożek wzrostu).

Wykorzystanie: niebywale dekoracyjna roślina najlepiej prezentująca się w większych kępach posadzona w tylnej części akwarium. Doskonała do akwariów tarliskowych oraz do zbiorników z rybami żyworodnymi, bowiem jej pierzaste liście produkują mnóstwo tlenu oraz stanowią znakomite schronienie dla narybku. (js)

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ…

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button