Encyklopedia

Urticularia vulgaris

Encyklopedia akwarystyczna

Pływacz zwyczajny (Urticularia vulgaris)

Pochodzenie: Europa i Północna Afryka. W Polsce występuje pospolicie choć stosunkowo nielicznie.

Opis: wytwarza długą i grubą, ale stosunkowo kruchą łodygę, na której osadzone są naprzemianlegle delikatne, pierzaste liście. Są one zaopatrzone w specjalne pęcherzyki chwytne z otwierającymi się do ich wnętrza klapkami umożliwiające łapanie drobnych żyjątek wodnych. Pływacz jest bowiem rośliną drapieżną uzupełniającą w ten sposób niedobory pokarmowe. W sprzyjających warunkach może zakwitać, wykształcając piękne, nadwodne kwiaty o intensywnie żółtej barwie.

Warunki uprawy: roślinę tę można uprawiać w akwarium zimnowodnym. Wymaga dość silnego oświetlenia i wody o temperaturze do 21ºC. Jej pozostałe parametry mają mniejsze znaczenie. W takich warunkach pływacz rozwija się od wiosny do jesieni, po czym zamiera, wytwarzając pączki zimowe, z których na wiosnę wyrastają nowe rośliny (najlepiej przechować je w niewielkim naczyniu z wodą w nie ogrzewanym pomieszczeniu). W akwarium można umocować go do podłoża, elementów dekoracyjnych lub po prostu pozwolić unosić mu się w toni wodnej.

Rozmnażanie: z pączków zimowych oraz z nasion.

Wykorzystanie: roślina dla koneserów. Doskonale sprawdza się w akwariach zimnowodnych, gdzie może stanowić niezwykle ciekawy obiekt obserwacji. W żadnym wypadku nie należy umieszczać jej w zbiornikach z narybkiem, który łatwo mógłby paść ofiarą jej żarłocznych pęcherzyków

Uwagi: gatunek znajdujący się w Polsce pod ochroną ścisłą – zabronione jest jego pozyskiwanie na stanowiskach naturalnych. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button