Encyklopedia

Urticularia vulgaris

Encyklopedia akwarystyczna

Pływacz zwyczajny (Urticularia vulgaris)

Pochodzenie: Europa i Północna Afryka. W Polsce występuje pospolicie choć stosunkowo nielicznie.

Opis: wytwarza długą i grubą, ale stosunkowo kruchą łodygę, na której osadzone są naprzemianlegle delikatne, pierzaste liście. Są one zaopatrzone w specjalne pęcherzyki chwytne z otwierającymi się do ich wnętrza klapkami umożliwiające łapanie drobnych żyjątek wodnych. Pływacz jest bowiem rośliną drapieżną uzupełniającą w ten sposób niedobory pokarmowe. W sprzyjających warunkach może zakwitać, wykształcając piękne, nadwodne kwiaty o intensywnie żółtej barwie.

Warunki uprawy: roślinę tę można uprawiać w akwarium zimnowodnym. Wymaga dość silnego oświetlenia i wody o temperaturze do 21ºC. Jej pozostałe parametry mają mniejsze znaczenie. W takich warunkach pływacz rozwija się od wiosny do jesieni, po czym zamiera, wytwarzając pączki zimowe, z których na wiosnę wyrastają nowe rośliny (najlepiej przechować je w niewielkim naczyniu z wodą w nie ogrzewanym pomieszczeniu). W akwarium można umocować go do podłoża, elementów dekoracyjnych lub po prostu pozwolić unosić mu się w toni wodnej.

Rozmnażanie: z pączków zimowych oraz z nasion.

Wykorzystanie: roślina dla koneserów. Doskonale sprawdza się w akwariach zimnowodnych, gdzie może stanowić niezwykle ciekawy obiekt obserwacji. W żadnym wypadku nie należy umieszczać jej w zbiornikach z narybkiem, który łatwo mógłby paść ofiarą jej żarłocznych pęcherzyków

Uwagi: gatunek znajdujący się w Polsce pod ochroną ścisłą – zabronione jest jego pozyskiwanie na stanowiskach naturalnych. (js)

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ…

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również
Close
Back to top button