Artykuły

Złota rybka na koncercie

Akwarystyka morska

Michalina Pączkowska: Złota rybka na koncercie

Pod powierzchnią falującej wody kryje się znacznie bogatszy świat dźwięków niż nam się wydaje. Nie wierzycie?
Falujące morze pełne jest dźwięków – wszak dźwięk to fala, wibracja materii, a woda, jako że jest gęstsza od powietrza, znacznie lepiej niesie dźwięk – doskonale wiedzą o tym wieloryby, których pieśni niosą się nawet na odległość 15 tysięcy kilometrów. O czym śpiewają? Być może o tym samym, co my, o swoich tęsknotach i radościach. Być może muzyka pod wodą ma dokładnie takie samo zastosowanie. jak i na powierzchni.

Sprawdźmy zatem, co komu gra w oceanie…

Klub na rafie

Wakacje to czas letnich festiwali muzycznych. Czy może być coś przyjemniejszego niż pląsy na plaży w rytm ulubionej muzyki? Tu zdania są jednak podzielone. Muzyka w letnim klubie na plaży może wprowadzać w stan relaksu i odprężenia, ale i przyprawiać o skołatane nerwy – szczególnie gdy dobiega z głośników plażowiczów, spośród których każdy chce, by to właśnie jego nuty było słychać w promieniu kilkudziesięciu metrów.

A jak to jest pod wodą? Naukowcy z Rosenstiel School of Marine i Atmospheric Science zbadali wpływ muzyki klubowej na ryby podczas Ultra Music Festival. Kilkudniowy festiwal na jednej z wysp Atlantyku, podczas którego z plaży nieustannie dobiegały głośne, rytmiczne dźwięki, był traumatycznym doświadczeniem dla ryb – poziom hormonu stresu, kortyzolu, był pięciokrotnie wyższy w ostatnim dniu festiwalu w porównaniu do pierwszego. Zatem wyniki dowodzą, że stres narastał i kumulował się w miarę słuchania tego rodzaju muzyki. Naukowcy wyjaśniają, że dla ryb ten konkretny rodzaj muzyki porównywalny jest ze stresem, którego doświadczają podczas ucieczki przed drapieżnikiem. Zestresowana ryba jest dużo bardziej podatna na ataki pasożytów i choroby – wynika z tego, że muzyka ma bezpośredni wpływ na ich kondycję.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button