Encyklopedia

Protula magnifica

Encyklopedia akwarystyczna

Rurówka – Protula magnifica

Pochodzenie: tropikalne morza i oceany całego świata.

Wielkość: do 60 cm długości, przeważnie mniejsze.

Zbiornik: typowe akwarium rafowe, niekoniecznie duże z umiarkowanym prądem wody. Konieczna jest duża ilość w wodzie łatwo dostępnego wapnia koniecznego do budowy „domków” tych zwierząt (420-440 mg/l wody). 

Charakterystyka: zwierzęta bardzo łagodne stanowiące ozdobę akwarium rafowego. Należy unikać łączenia ich z rybami traktującymi je jako pokarm (m.in. liczne ustniki, wargacze, nie wspominając już o bardziej drapieżnych gatunkach). Najlepiej pielęgnować je w zbiornikach rafowych o niewielkiej obsadzie rybnej lub też przeznaczyć dla nich nawet małe oddzielne akwarium typu „nano-reef”.

Opis: wieloszczety te wytwarzają z wapnia czerpanego z wody morskiej charakterystyczne, powyginane rurki. Długość pojedynczej rurki, w zależności od gatunku jej konstruktora, może dochodzić nawet do 60 cm, zaś średnica do 2,5 cm (tak imponujące okazy obserwowane są zwykle tylko w naturze, w akwarium z reguły osiągają nieco skromniejsze rozmiary). Rurki zagłębione są zwykle w piasku lub w szczelinach skalnych. Wieloszczet posiada piękną, pierzastą, wielobarwną koronę, którą wystawia z rurki, zdobiąc dno akwarium niczym duży, egzotyczny kwiat.

Rozmnażanie: w korzystnych warunkach rurówki mogą rozmnożyć się w akwarium. Ich rozród następuje wyłącznie na drodze płciowej – jeśli w zbiorniku znajduje się duża kolonia rurówek jednego gatunku, zazwyczaj nad ranem mogą zacząć w widoczny sposób „smużyć”. Jest to oznaką uwalniania do wody ogromnej ilości gamet tj. jaj i plemników, które, po połączeniu, dają początek nowemu pokoleniu „robaków”. Zjawisko to zwykle poprzedzone jest wspomnianą już utratą koron przez rurówki – mechanizm ten ma na celu zapobieżeniu chwytania przez nie swoich własnych młodych będących początkowo mikroskopijnych wręcz rozmiarów. Pełna regeneracja koron trwa z reguły ok. 3 tygodniu. W tym czasie szybko rosnące młode z postaci planktonowej przechodzą w postać osiadłą i opadają na podłoże w celu wybudowania własnych „domków”.

Pokarm: zwierzęta te odżywiają się niesionym przez nurt wody drobniutkim planktonem oraz materią organiczną. Potrzebują dużych ilości pokarmu, dlatego wymagają w akwarium regularnego, częstego i obfitego karmienia. Należy podawać im drobny zooplankton oraz pokarmy płynne. Uwaga! Nieodpowiednio lub niedostatecznie karmione rurówki głodują i   -w konsekwencji – giną! (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button