Artykuły

Rozmnażanie rekin(k)ów w Akwarium Gdyńskim

Akwarystyka morska

Wiesław Zabawa, Aleksander Piszcz: Rozmnażanie rekin(k)ów w Akwarium Gdyńskim

Pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi do głowy przeciętnemu użytkownikowi popkultury, gdy słyszy słowo „rekin”, to ogromne, żarłoczne zwierzę, które pożera ludzi na podwieczorek. Tymczasem na naszej planecie żyje ponad 1000 gatunków zwierząt chrzęstnoszkieletowych, z czego około połowę stanowią rekiny. Te gatunki, którym faktycznie zdarzyło się zaatakować człowieka, stanowią zaledwie kilka skromnych procent. 

W Akwarium Gdyńskim, dość przewrotnie, skupiliśmy się na hodowli i prezentacji gatunków małych, które wyglądem nie zawsze przypominają rekiny z kinowego ekranu.

Aktualnie Akwarium Gdyńskie jest domem dla siedmiu gatunków rekinów.

Pierwszym jest rekin marmurkowy (Atelomycterus macleayi) fot. 1, zwany po angielsku Australian Marbled Cat Shark, rekinem kocim. Nazwa ta wydaje się nieprzypadkowa – gatunek ten potrafi zwinąć się w kłębek, zupełnie jak kot. Poza tym rekin ten jest endemitem pochodzącym z Australii.

Drugi gatunek to rekin epoletowy (Hemiscyllium ocellatum). Do jego cech charakterystycznych należą silne płetwy piersiowe, na których może się wspiąć, co ułatwia mu życie na rafie koralowej. Rekin epoletowy ma rewelacyjną zdolność przetrwania w płytkiej wodzie z niewielką zawartością tlenu. Jest to bardzo przydatna cecha, na przykład wtedy, gdy odpływ uwięzi go w niewielkim zakamarku rafy koralowej. Ryba spowalnia wówczas swoje funkcje życiowe, co pozwala wytrzymać jej nawet kilkanaście godzin – aż do przypływu.

Cały artykuł w pliku PDF lub w numerze Magazynu Akwarium

Może Cię również zainteresować…

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button