Artykuły

Ryby Narwi w akwarium zimnowodny

Akwarystyka zimnowodna

Adam Karwowski: Ryby Narwi w akwarium zimnowodnym

Na stałej wystawie akwarystycznej Podwodny Świat Pięciu Kontynentów prezentowanej w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie, prócz ryb egzotycznych, oglądać można również krajowe gatunki zimnowodne pochodzące z Narwi.

Ryby zimnowodne z Narwi eksponowane są w trzech zbiornikach: w jednym o pojemności 375 litrów oraz dwóch mieszczących po 500 litrów wody. Ryby te cieszą się równie dużym zainteresowaniem, jak te występujące w ciepłych krajach. Sama Narew wzbudza wielką ciekawość wśród zwiedzających – tym bardziej, że jest jedną z nielicznych rzek w Polsce, która nie została poddana regulacji.

Polska Amazonka

Narew znajduje się w północno-wschodniej Polsce. Stanowi ona prawy dopływ Wisły. Długość Narwi wynosi 484 kilometry: 448 kilometrów na terytorium Polski, 35 kilometrów na terytorium Białorusi i 1 kilometr jako naturalna granica polsko-białoruska. Jest rzeką nizinną, tworzącą rozległe bagna i torfowiska. Wyróżnia się silnie meandrującym biegiem. W dużym stopniu zachowała swój naturalny charakter. Stanowi jeden z nielicznych przykładów rzeki warkoczowej (anastomozującej). Oznacza to, że na pewnych odcinkach płynie równocześnie kilkoma korytami o stałym przebiegu. Koryta rozdzielone są swojego rodzaju wyspami porośniętymi obfitą i trwałą roślinnością. Koryta te tworzą rozgałęziającą się i łączącą się sieć. Narew przepływa przez trzy obszary chronione: Narwiański Park Narodowy, Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi i otulinę Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button