Artykuły

Szymon Rezmer: Mój mały Bałtyk

AKWARYSTYKA MORSKA

Mój mały Bałtyk – akwarium morskie

To nie będzie typowy opis Bałtyku i jego mieszkańców. Czytelnicy Magazynu Akwarium mogą znaleźć wiele wyczerpujących opisów dotyczących czy to parametrów wody, czy to fauny i flory występujących w „polskim” morzu – zarówno w rozmaitych innych publikacjach drukowanych, jak i w internecie. Chciałbym raczej zaproponować na wskroś osobiste spojrzenie na akwarium morskie i pokrótce opowiedzieć, jak ja sam widzę Bałtyk, i dlaczego założyłem zbiornik z jego biotopem.

Zacznijmy od tego, że – mieszkając przez całe życie blisko Morza Bałtyckiego – nie mogłem oprzeć się temu, żeby go wciąż nie podziwiać i nie obserwować tego, co się w nim dzieje. Zwłaszcza, że z okien mojego domu widać Bałtyk doskonale, a moja żona pracuje od wielu lat jako bosman w porcie.

Jeżeli ktoś z Was odwiedzał miejsca, gdzie eksponowane są duże zbiorniki z biotopem Bałtyku – myślę choćby o Akwarium Gdyńskim czy o akwarystycznej ekspozycji na Bornholmie – to zapewne widział, jakie ryby w nich pływają. Jednak dopiero podczas samodzielnego nurkowania na własne oczy dostrzec można, jak bardzo biotop ten potrafi być różnorodny i bogaty w rozmaite formy życia. Ja o tym przekonałem się dopiero wtedy, kiedy zamieszkałem na wyspie Bornholm. Myliłby się oczywiście ten, kto by myślał, że całe  bogactwo bałtyckiego życia sprowadza się jedynie do pięknych piaszczystych plaż, a nie kryje się już wśród kamieni i klifów. Bo ja właśnie tam odnalazłem swoją inspirację. Podczas długich wycieczek brzegiem morza, z ciekawością obserwowałem, co dzieje się wewnątrz wyżłobionych przez fale płytkich zatoczek i wśród przybrzeżnych, omywanych wodą, głazów. Ilość obecnego tam życia oraz jego różnorodność do tej pory mnie zadziwia. Nie chodzi mi tylko o zwierzęta, ale również o rośliny naczyniowe i glony, których zwłaszcza w okresie od maja do sierpnia jest niezliczona wprost ilość. Nurkując któregoś dnia właśnie tam, wśród morszczynowych lasów, postanowiłem część tego pięknego ekosystemu przenieść do swojego domu.

[Pełny tekst publikacji w wydaniu drukowanym lub pliku cyfrowym wydania].

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button