Wydarzenia

Warsztaty akwarystyczne w CEiRJ w Szczecinku

Wydarzenia

W dniach 19-21 października 2021 w Centrum Edukacji i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku odbyły się warsztaty akwarystyczne dla uczniów szkół podstawowych, a także dla młodzieży z liceów i techników szczecineckich. Trzydniowe warsztaty z pasją i zaangażowaniem prowadził dr Paweł Czapczyk, redaktor naczelny Magazynu Akwarium. Po każdorazowo krótkich wprowadzeniach na temat nowoczesnej akwarystyki, którym towarzyszyły pokazy multimedialne o mieszkańcach podwodnego świata oraz zasadach ich chowu w domowych zbiornikach, powstawały „na żywo”, sukcesywnie, z dbałością o każdy szczegół, kolejne zbiorniki – od etapu stawiania pustego akwarium na podstawce, poprzez formowanie podłoża, aranżowanie wnętrza, sadzenie roślin, montowanie osprzętowania technicznego, nalewanie uzdatnionej wody – aż po samo, jakże zawsze ostrożne, wpuszczanie ryb.

Wszystko to oczywiście odbywało się z poszanowaniem dobrostanu zwierząt i roślin (poszczególne warstwy podłoża, elementy dekoracji, woda – zostały uprzednio właściwie przygotowane i/lub spreparowane). I było tak, że praktycznie nikt nie miał suchych rąk. Każda młoda akwarystka chciała sypać piasek, każdy początkujący akwarysta chciał mieć swój osobisty udział w doborze skał i korzeni, wszyscy zaś razem chcieli sadzić rośliny i aklimatyzować ryby – i w ten sposób dołożyć własną cegiełkę do kreowanego od zera fascynującego podwodnego świata kilkudziesięciolitrowych zbiorników. Na tej drodze powstały dwa akwaria siedliskowe. Pierwszy to „Mała Tanganika” – z ascetycznym wystrojem z piasku, muszli, kilku kamieni i tła strukturalnego, w którym zamieszkały muszlowce krótkie. Drugi to „Zakole azjatyckiej rzeki”, w którym parze wielkopłetwów wspaniałych towarzyszyło stadko kardynałków chińskich (oba gatunki spotykane są w tym samym biotopie). Mroczny i naturalny klimat tego drugiego, zarośniętego zbiornika, w którym pośród otoczaków, zanurzonych korzeni i zwieszających się korzeni piscji rozetkowej zgodnie żerowały oba taksony, najbardziej przypadł do gustu mocno zaangażowanemu w cały projekt dyrektorowi CEiRJ w Szczecinku – Radosławowi Wąsowi.

Trzy pozostałe zbiorniki miały charakter dekoracyjny. Dwa z nich – zaaranżowane w oparciu o podłoże aktywne, z nasadzonymi roślinami z upraw submersyjnych, emersyjnych oraz z hodowli in vitro  – zasiedliły odpowiednio: krewetki Amano wraz z endlerkami (pierwszy zbiornik) oraz efektowny i wielobarwny  bojownik wspaniały (drugie akwarium dekoracyjne), w trzecim zaś – z wytyczoną pośród drobnego i jasnego piasku rzecznego ciemną aleją bazaltową – zamieszkały młode kiryski spiżowe i kilka platek.    

Ogół zajęć, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem i nader aktywnym uczestnictwem przybyłej młodzieży, został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w ramach projektu: „Człowiek – jego miejsce i rola w środowisku – edukacja ekologiczna w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku – edycja 2021”.

Patronat nad imprezą objęły Magazyn Akwarium oraz Fundacja Wspierania Polskiej Akwarystyki.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button