Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy!
Dziękujemy za liczne głosy wsparcia i kierowane do nas krzepiące opinie, jak ważną rolę w waszym życiu odgrywa mA. Tym bardziej cieszymy się razem z Wami i licznymi firmami akwarystycznymi oraz sponsorami, że u progu roku 2022 Magazyn Akwarium ma się dobrze i nadal będzie wychodzić drukiem w niezmienionej postaci i cenie (mimo niepewnej sytuacji pandemicznej na świecie i drastycznego wzrostu cen papieru w Polsce).
Zmiana w przypadku jedynego ogólnoakwarystycznego czasopisma polskiego dotyczy sposobu dystrybucji: najpewniejszym i w zasadzie jedynym sposobem, by szybko i regularnie otrzymywać treści przez nas publikowane, jest zamówienie prenumeraty bądź zakup poszczególnych egzemplarzy w sklepie internetowym na stronie magazynakwarium.pl.
Kolejne numery mA będą ukazywać się w trybie: kwiecień/maj, czerwiec/lipiec, sierpień/wrzesień, październik/listopad, grudzień/styczeń.
A co proponujemy w bieżącym wydaniu? Z pewnością nie lada gratkę dla miłośników akwarystyki biotopowej: znakomicie przez Was przyjmowany Alexey Malyshev omawia pstrągi potokowe, a wyczerpująca relacja z najbardziej prestiżowego konkursu biotopowego na świecie BAC 2021 przynosi znakomite wieści o zwycięstwach między innymi naszych rodaków (Magdaleny Szubskiej i Alka Halczuka). Nie będą zawiedzeni również zwolennicy akwarystyki naturalnej: oto młody i zdolny, a już przecież utytułowany Łukasz Ciszkowski na przykładzie konkretnych prac pokazuje swoją drogę aquascapera.
Właściciel firmy Juwel Polska, Krzysztof Gawałek, mówi o rynku akwarystycznym i nowinkach technologicznych, ale przede wszystkim o wartościach, jakie w młodych i wstępujących pokoleniach mogą zostać zaszczepione właśnie poprzez nasze piękne hobby. Małgorzata Tarczyńska radzi, jak uprawiać jedną z najciekawszych roślin trawnikowych – Micranthemum Monte Carlo, a na pytanie, jakie grzałki i systemy grzewcze stosować w różnych typach zbiorników, odpowiada materiał adresowany głównie do początkujących akwarystów.
Hubert Zientek występuje tym razem w podwójnej roli: felietonisty mówiącego o źródłach swej pasji oraz popularyzatora zapraszającego do bliższego zapoznania się z pielęgniczką kratkowaną. Z kolei Lechosław Łątka w materiale okładkowym profesjonalnie prezentuje prawie nieznanego hobbystom endemita z Tanganiki – Chalinochromis cyanophleps.
Życzę wszystkim dobrej lektury!
Paweł Czapczyk
redaktor naczelny
Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 1/2022
ARTYKUŁY
AKWARYSTYKA BIOTOPOWA
Biotope Aquarium Contest 2021 – nowe spojrzenie na świat natury
AQUASCAPING
Od amatorskiego akwarium do mistrzostwa w aquascapingu: Łukasz Ciszkowski
RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Hubert Zientek
Pielęgniczka kratkowana (Dicrossus filamentosus) – mała szachownica w akwarium
ROŚLINY AKWARIOWE
Małgorzata Tarczyńska
Micranthemum Monte Carlo
PODSTAWY AKWARYSTYKI
Ogrzewanie wody w akwarium
ROZMOWY MA
Przyszłość akwarystyki jest w naszych rękach – rozmowa z Krzysztofem Gawałkiem
RYBY – AFRYKA
Lechosław Łątka
Chalinochromis cyanophleps – nowy opisany gatunek z jeziora Tanganika
AKWARYSTYKA BIOTOPOWA
Alexey Malyshev
Pstrąg potokowy w rzece Shingarka
FELIETON
Hubert Zientek
„Proakwarystyczni” rodzice, czyli wsparcie nie do przecenienia
STAŁE RUBRYKI
Aktualności
Produkty – nowości na rynku