Marcin Graczyk: Wybuch populacyjny czebaczka amurskiego (Pseudorasbora parva)
Wprowadzanie nowych gatunków do środowiska jest często określane mianem „introdukcji”. Gatunki, które pierwotnie występowały w innych strefach geograficznych, za sprawą człowieka znajdują dom w obcym dla siebie miejscu.
Często po znalezieniu dogodnych warunków bytowania gatunki te zaczynają się rozmnażać i – co za tym idzie – rozprzestrzeniać. Ograniczenia, jakie napotykają na swojej drodze w miejscu naturalnego występowania, często nie istnieją w nowo pozyskanej niszy. Brak jest czynników, które w normalnych realiach ograniczają ich ekspansywność. Prowadzi to do zachwiania równowagi ekologicznej, a nawet zagłady rodzimej fauny lub flory.
Pojawienie się nowego mieszkańca związane jest z mniejszym lub większym zamieszaniem. Obecność zupełnie nowego organizmu w ekosystemie może doprowadzić do zerwania całych łańcuchów zależności, które ustalały się setki, tysiące czy nawet miliony lat. Skutki introdukcji nigdy nie są do końca przewidywalne, a bardzo często całkowicie odbiegają od założeń. Oprócz przypadków, kiedy gatunek dostaje się do nowego środowiska z wyraźnych ekonomicznych lub innych przyczyn, istnieją sytuacje powodowane zwykłą ludzką niefrasobliwością.
Cały artykuł w pliku PDF lub w numerze Magazynu Akwarium
- Wybuch populacyjny czebaczka amurskiego (Pseudorasbora parva)2,16 zł
- Magazyn Akwarium nr 3/2020 (181)15,90 zł – 22,90 zł
- Prenumerata Magazynu Akwarium45,00 zł – 218,00 zł
Może Cię również zainteresować…
- Różanka (Rhodeus amarus)2,94 zł
- Notropis chrosomus w oczku wodnym2,46 zł
- Słonecznica pospolita (Leucaspius delineatus)2,46 zł
- Ryby karpiowate rzeki Wałdajki (Rosja)2,70 zł
- Jak rozmnażać kardynałki chińskie (Tanichthys albonubes)?2,46 zł
- Ukleja naga (Sawbwa resplendens)2,46 zł
- Danio perłowy (Danio margaritatus)2,46 zł
- Danio pręgowany (Brachydanio rerio)2,46 zł