ArtykułyPorady

Pudełko przelewowe w akwarium – zasada działania i montaż

PORADY - Listy do Redakcji

Na wstępie chciałbym podziękować Redakcji za odpowiedź na mój poprzedni list. Dzisiejsza sprawa, z którą zwracam się do Państwa, dotyczy sfery technicznej akwarystyki, a konkretnie pudełka przelewowego.

Noszę się z zamiarem zainstalowania takiego urządzenia w swoim zbiorniku, lecz wyłącznie w celu usprawnienia podmian wody, a nie jako elementu łączącego akwarium z filtrem typu sump, gdyż nie posiadam takowego filtra. Czy mógłbym prosić o opisanie dość szczegółowo: instalacji, zasad działania, wiodących producentów… Jednym słowem wszystkiego, co jest istotne i na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu, instalacji oraz użytkowania takiego urządzenia?

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Paweł Walocha

Witam,

zasadę działania pudełka przelewowego łatwo wytłumaczyć. W dużym uproszczeniu pudełko przelewowe, które zawieszamy na krawędzi akwarium, składa się z części wewnętrznej oraz części zewnętrznej i przelewu pomiędzy nimi. Woda z akwarium przelewa się do części wewnętrznej, skąd zgodnie z zasadą naczyń połączonych przelewa się do części zewnętrznej, gdzie znajdują się dwie rury – powrót i rewizja. Dodajmy, że pudełko przelewowe jest elementem, który nie rzuca się w oczy, szczególnie w połączeniu z czarnym tłem, nie będzie więc szpeciło swoją obecnością.

Wielu producentów związanych z akwarystyką morską ma w swojej ofercie pudełka, należy jednak kierować się nie samym producentem, a opiniami na temat danego produktu. Ceny pudełek przelewowych wydają się mocno zawyżone, choć trzeba przyznać, że wraz ze wzrostem ceny wzrasta też jakość – o wiele bardziej można ufać renomowanym producentowi niż garażowemu wytwórcy, szczególnie w przypadku, gdy ryzykujemy zalanie mieszkania swojego oraz sąsiadów, nie wspominając o gniewnym spojrzeniem żony po spuchnięciu podłogi. Mój kolega od kilku lat przy każdym przejściu po wypaczonym panelu słyszy te same uwagi – nie warto…

Należy pamiętać o dwóch ważnych kwestiach. Po pierwsze, część wewnętrzna, która będzie regulować poziom wody w akwarium, powinna być wyposażona w ruchomy grzebień, byśmy mieli możliwość w niewielkim choć stopniu regulować ten poziom. Po drugie, bardzo ważnym elementem jest „odpowietrzacz” przelewu (między częścią zewnętrzną a częścią wewnętrzną). Z czasem w przelewie zbiera się bowiem powietrze, które może doprowadzić do zatkania się pudełka, a efekcie spowodować zalanie mieszkania.

Osobiście mam złe doświadczenia z pudełkiem, trzy razy zalałem mieszkanie, nie był też dla mnie do zaakceptowania hałas generowany podczas działania pudełka. Mój przypadek jest jednak dość specyficzny, ponieważ kupiłem ze Stanów Zjednoczonych „cudowne pudełko”, które okazało się totalnym niewypałem. Lepiej kupować proste, sprawdzone konstrukcje niż jakieś „cudowne”, przereklamowane rozwiązania.

Wracając do Pańskiego pytania. Pana przypadek nie jest typowym dla zastosowania pudełka przelewowego. Ważnym elementem będzie zawór na rurze spustowej, dzięki któremu będzie Pan mógł odciąć spływ wody po podmianie (nie będzie wtedy konieczności usuwania go z akwarium).

Na koniec wspomnę o rozwiązaniu, które według mnie będzie dla Pana dużo lepsze niż pudełko przelewowe. Proponuję zbudować przelew w oparciu o rurki PCV – uzyska Pan dokładnie to, czego oczekiwałby od pudełka, dużo tańszym kosztem. Sama budowa jest prosta, zachęcam do obejrzenia filmu: http://tiny.pl/gppbf. Temat został tam omówiony w sposób wyczerpujący.

Pozdrawiam serdecznie

Bartosz Strzała

www.exotichobby.pl

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 6/2017 (166).
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button