Zeszyt Akwarystyczny nr 10/2014 (55): Joanna i Paweł Zarzyńscy: Raki w akwarium
Zeszyty Akwarystyczne
Raki w akwarium
[fragment]Raki – oryginalne skorupiaki słodkowodne o charakterystycznej budowie ciała wyrażającej się m.in. posiadaniem mocnych, masywnych szczypiec – budzą duże zainteresowanie akwarystów.
Należą do nadrodziny Anomura w obrębie podrzędu Reptantia z rzędu dziesięcionogów (Decapoda). Znanych jest ok. 500 gatunków tych skorupiaków i co roku są odkrywane i opisywane kolejne. Nadrodzina Anomura dzieli się na trzy rodziny: raki zamieszkujące północną półkulę Ziemi zalicza się do rodzin Astacidae i Cambaridae, zaś pochodzące z półkuli południowej do rodziny Parastacidae.
Przedstawiciele rodziny Astacidae zamieszkują niemal całą Europę (poza Hiszpanią i Półwyspem Skandynawskim), część Azji Mniejszej oraz zachodnią część Stanów Zjednoczonych i Kanady.
Raki z rodziny Cambaridae opanowały środkową i wschodnią część kontynentu północnoamerykańskiego od Kanady po Karaiby, występują również w Japonii oraz wyspowo we wschodnich Chinach i we wschodniej części Rosji.
Członkowie rodziny Parastacidae zamieszkują Australię, Nową Zelandię, Nową Gwineę oraz okoliczne wyspy, Madagaskar i południową Afrykę, a także – wyspowo – wschodnie i zachodnie wybrzeża Ameryki Południowej. W akwariach najczęściej hoduje się przedstawicieli rodzajów: Procambarus i Cambarellus (rodzina Cambaridae) oraz Cherax (rodzina Parastacidae).