Zeszyty Akwarystyczne

Zeszyt Akwarystyczny nr 11 (11): Joanna i Paweł Zarzyńscy: Złota rybka i jej odmiany

Zeszyty Akwarystyczne

Złota rybka i jej odmiany

[fragment]

Złote rybki są pierwszymi zwierzętami wodnymi jakie były pielęgnowane w sztucznie utworzonych zbiornikach wyłącznie do celów ozdobnych. Tradycja ich hodowli zapoczątkowana w starożytnych Chinach liczy sobie najprawdopodobniej około dwóch tysięcy lat. Mimo upływu tak wielu wieków nie straciły nic ze swej popularności i nadal są chętnie pielęgnowane na całym świecie zarówno w ogrodowych sadzawkach, jak i w domowych akwariach.

Wyróżnia się kilkadziesiąt ras tych sympatycznych stworzeń o ściśle opracowanych standardach wyglądu. Najpiękniejsze, najlepiej odpowiadające wzorcom egzemplarze osiągają zawrotne ceny i są oceniane na specjalnych konkursach.Trudno dokładnie ocenić kiedy, ale zapewne na początku naszej ery Chińczycy zwrócili uwagę na zamieszkującą w stanie dzikim wody ich kraju rybę – złotą mutację wschodnioazjatyckiego karasia srebrzystego (Carassius auratus auratus).

Gatunek ten zasiedla chińskie rzeki, strumienie, jeziora i stawy dorastając do 30 cm długości i osiągając masę do 2,5 kg. Wśród żyjących na swobodzie osobników trafiały się niezwykle pięknie ubarwione okazy – złociste, a nawet czerwonawe. Zaintrygowani ich urodą mieszkańcy Państwa Środka odłowili je i umieścili w ogrodowych sadzawkach. Na skutek umiejętnej, długotrwałej selekcji połączonej z cierpliwością właściwą ludziom Wschodu z biegiem lat uzyskali i utrwalili pierwsze rasy złotych rybek znacząco różniące się od dzikiej formy wyjściowej i to zarówno pod względem kształtów jak i kolorów.

Pierwsza znana pisemna wzmianka

na temat planowej hodowli złotych rybek pochodzi z 540 r. naszej ery z prowincji Kse Tiang, najdalej wysuniętego na wschód krańca Chin. Kolejne przekazy datują się z czasów panowania dynastii Tang z lat 618-907 r. Jednak niezaprzeczalne dowody w postaci pisanych dokumentów dotyczących handlu tymi zwierzętami zachowały się z czasów dynastii Sung (970-1278 r.). Z chińskich przekazów wynika niezbicie, że za czasów dynastii Ming (1369-1644 r.) złote rybki hodowano nie tylko w przydomowych stawach i sadzawkach, ale również w domach.

Bogaci chińscy arystokraci i kupcy przetrzymywali je w kosztownych, porcelanowych wazach wytwarzanych specjalnie w tym celu. Z biegiem lat moda ta rozszerzyła się na inne kraje Azji, a zwłaszcza Koreę i Japonię. Złote rybki szczególnie przypadły do gustu mieszkańcom Kraju Kwitnącej Wiśni, którzy z zapałem rozpoczęli ich dalszą selekcję wypracowując swoje własne, oryginalne rasy tych zwierząt. O ich popularności świadczy fakt, że już w 1500 r. zarówno w Tokio jak i Osace istniały specjalne sklepy oferujące wazy do hodowli złotych rybek oraz inne akcesoria, a niewykluczone, że i same złote rybki (placówki te można uznać za pierwsze na świecie sklepy akwarystyczne).

Chcę zamówić tą publikację w pliku PDF

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button