Szanowna Redakcjo,
od dłuższego czasu interesuję się hodowlą złotych rybek. Niestety okazy dostępne w handlu są zazwyczaj mieszańcami lub słabej jakości. Mam pytanie: gdzie powinien próbować nabyć rasowe karasie złociste akwarysta zainteresowany ich hodowlą? Czy są w Polsce jakieś kluby miłośników karasia złocistego, jakieś wystawy, gdzie można znaleźć informacje na ten temat? A może istnieje możliwość zakupów za granicą? Od czego powinien zacząć początkujący hodowca tej pięknej ryby?
Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Artur, Legionowo
Szanowny Panie Arturze,
ma Pan całkowitą rację. Prawie wszystkie złote rybki dostępne w polskich sklepach zoologicznych mają niewiele wspólnego z rasowymi osobnikami poszczególnych odmian. Tylko wyjątkowo, w najlepszych sklepach akwarystycznych, trafiają się niekiedy pojedynczo sprowadzane partie lepszej jakości ryb, oczywiście – z reguły – w dużo wyższych cenach. Jeśli zależy Panu na nabyciu rasowych okazów konkretnej odmiany, w zasadzie jedynym wyjściem pozostaje skontaktowanie się bezpośrednio z dobrą hurtownią ryb akwariowych. Hurtownie takie współpracują z profesjonalnymi eksporterami ryb na całym świecie, w tym na Dalekim Wschodzie, który przoduje w hodowli rasowych złotych rybek. W ofercie tamtejszych eksporterów znajdują się dziesiątki ich odmian, ba! można zamówić nawet osobniki o konkretnej długości. Gdyby był Pan zainteresowany zakupem takich ryb, dobra hurtownia może je sprowadzić specjalnie dla Pana. Idealne do założenia hodowli podrośnięte już okazy są z reguły transportowane po 4–8 sztuk w jednym boksie styropianowym, więc nie trzeba od razu zamawiać dużych ich ilości. Należy jednak liczyć się z dość znacznymi kosztami. Ceny hurtowe rasowych złotych rybek zaczynają się bowiem od kilkudziesięciu dolarów za sztukę, zaś za wyrośnięte, wyselekcjonowane okazy trzeba zapłacić nierzadko po kilkaset dolarów. Do tego dochodzą koszty transportu, no i oczywiście narzut hurtowni. Jest to jednak praktycznie jedyny sposób na wejście w posiadanie unikalnych, spełniających standardy danej rasy osobników. Na pocieszenie możemy dodać, że jeśli poważnie myśli Pan o hodowli tych pięknych ryb, to nie powinien mieć Pan w przyszłości większych problemów ze znalezieniem chętnych do zakupu uzyskanego od nich przychówku. Prawdziwe, rasowe złote rybki różnią się bowiem od oferowanych u nas w sklepach „kundelków” niczym dzień od nocy, i nawet zupełnie niedoświadczona w tym temacie osoba to doceni. Tak więc inwestycja hodowlana w dobrej jakości ryby może się z czasem zwrócić.
Pytał Pań również o kluby zrzeszające miłośników złotych rybek. Otóż – historycznie – taki klub rzeczywiście istniał. Został założony w 1975 r. w ramach struktur Polskiego Związku Akwarystów i działał bardzo prężnie, organizując liczne wystawy złotych rybek, m.in. w warszawskich Łazienkach. Największe wystawy odbywały się m.in. w 1976 r. (3–17 września) i w 1978 r. (2–3 września). Wraz z zakończeniem działalności PZA na początku lat 90. ustała również aktywność Klubu. Od tamtego czasu popularność złotych rybek wśród hodowców dość znacznie spadła. W chwili obecnej – niestety – są często traktowane jako „rybki dla dzieci” i mało kto docenia ich prawdziwe piękno. Dlatego gorąco Panu kibicujemy i mamy nadzieję, że uda się Panu zdobyć najpiękniejsze okazy do przyszłej hodowli oraz na powrót rozpropagować ten gatunek wśród polskich hobbystów.
Redakcja MA
- Prenumerata Magazynu Akwarium45,00 zł – 218,00 zł
- Magazyn Akwarium nr 4/2014 (138)11,50 zł – 16,50 zł