Zeszyty Akwarystyczne

Zeszyt Akwarystyczny nr 27 (27): Grzegorz Nowiński, Paweł Zarzyński: Od „Mosury” do „King Konga”. Rasy krewetek karłowatych

Zeszyty Akwarystyczne

Od „Mosury” do „King Konga”. Rasy krewetek karłowatych

Krewetki akwariowe
[fragment]

Wśród nich znajduje się gatunek Caridina cantonensis, który w szczególny sposób zwrócił na siebie uwagę akwarystów. Jak wykazały badania, jest on wyjątkowo zmienny pod względem genetycznym, co skutkuje występowaniem nawet w naturze licznych odmian i form barwnych.

Duża zmienność genetyczna oznacza również podatność na rozmaite zabiegi hodowlane. Co więcej, krewetka ta łatwo krzyżuje się z innymi, spokrewnionymi gatunkami tych skorupiaków. Pozwoliło to na uzyskanie bardzo dużej ilości ras utrwalonych w dwóch podstawowych liniach hodowlanych: „Biene” i „Tiger” (rys. 1). Ich prezentację zaczniemy od tej pierwszej.

Najpierw odrobina historii: przed mniej więcej ćwierćwieczem hodowcy z Hong Kongu uzyskali i wprowadzili do handlu nową, nieznaną wcześniej rasę krewetek Caridina cantonensis o czarno-białym ubarwieniu, którą nazwali „Biene”, czyli po prostu „pszczoła”. Zdaniem wielu specjalistów w procesie jej „produkcji” wykorzystano materiał genetyczny nie tylko C. cantonensis, ale również innych, blisko spokrewnionych krewetek, krzyżując je ze sobą.

Ponadto, na późniejszym etapie hodowli podczas uzyskiwania poszczególnych ras z całą pewnością sięgano po inne gatunki krewetek. Dlatego właśnie dzisiaj wszystkie skorupiaki wywodzące się od dawnych krewetek „Biene” określa się zachowawczo mianem „Caridina cf. cantonensis” (co oznacza dosłownie „porównywalne, podobne do C. cantonensis”) lub, jeszcze bardziej asekuracyjnie, „grupy Caridina cf. cantonensis”.

Chcę zamówić tą publikację w pliku PDF

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button