Artykuły

Hubert Zientek: Akara z Maroni (Cleithracara maronii), czyli przez dziurkę od klucza

RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA

Akara z Maroni (Cleithracara maronii), czyli przez dziurkę od klucza

Ta piękna ryba o stonowanych barwach należy do rodziny pielęgnicowatych (Cichlidae) i w naturze zamieszkuje czarne wody obydwu Gujan oraz Surinamu, a także Trynidadu i Wenezueli (delta Orinoko) w Ameryce Południowej. Czasami zwana jest także akarą marońską. W akwarium jej rozród okazuje się często niełatwy, a sukces hodowlany w dużej mierze zależy od właściwego dobrania się pary hodowlanej.

Akary z Maroni to ryby majestatyczne i dostojne. Cechuje je przede wszystkim bardzo łagodny charakter i duża towarzyskość, ale też, niestety, wzmożona płochliwość. Choć barwy „maronek” oscylują głównie wokół różnych odcieni brązu, to jednak ich urok jest niezaprzeczalny. Oczywiście jedynie w odpowiednich warunkach środowiskowych, bo częstokroć osobniki widywane przeze mnie w niektórych zoologach przedstawiają iście opłakany wygląd.

Po bokach ciała, w górnej części tułowia znajduje się czarna plama kojarzona przez wielu z… dziurką od klucza. Właśnie od niej wzięła się angielska nazwa gatunku – Keyhole cichlid („pielęgnica dziurka od klucza”). Charakterystyczna jest także czarna pionowa pręga biegnąca łukowato przez głowę, w tym przez oko, zwykle dobrze widoczna. Inne ciemne rysunki na ciele mogą być widoczne lub nie, w zależności od stanu emocjonalnego osobnika oraz pory dnia lub nocy. Całe ciało, a zwłaszcza płetwy prawidłowo pielęgnowanej ryby mienią się na żółto – te ostatnie także na niebiesko (szczególnie przy krawędziach).

[Pełny tekst publikacji w wydaniu drukowanym lub pliku cyfrowym wydania].

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button