ArtykułyEncyklopedia

Chilatherina sentaniensis

Encyklopedia akwarystyczna

Rodzina: Melanotaeniidae
Nazwa łacińska: Chilatherina sentaniensis  (Weber, 1908)
Nazwa angielska: Sentani Rainbowfish

Opis
Prawdopodobnie jedną z najbardziej charakterystycznych cech rodzaju Chilatherina jest wygrzbiecone ciało, szczególnie widoczna u dorosłych osobników płci męskiej. Nie inaczej jest w przypadku Chilatherina sentaniensis. Ciało tych ryb ma kolor szaropomarańczowy z cienkimi srebrnoniebieskimi liniami pomiędzy rzędami łusek. Gatunek ten często mylony jest na rynku akwarystycznym z Chilatherina fasciata, ale można go odróżnić po smuklejszej i bardziej spiczastej głowie. Poza tym ryby z gatunku Chilatherina sentaniensis mają 10 miękkich promieni na płetwie grzbietowej, podczas gdy u Chilatherina fasciata jest ich od 12 do 14.
 
Występowanie
Jezioro Sentani wraz z dopływami w pobliżu Jayapura – stolicy indonezyjskiego stanu Irian Jaya w zachodniej Papui. Gatunek ten został po raz pierwszy odłowiony w roku 1911. Później, w roku 1954 kolejne egzemplarze złowił M. Boeseman dla Leiden Museum. Jednak w ostatnich latach żadnej z ekspedycji nie udało się złowić tego gatunku w jeziorze Sentani. Być może gatunek ten jest już w tym akwenie wytępiony.
Z powodu bliskości stolicy prowincji i dużego zaludnienia wokół jeziora, akwen ten nie jest już tak dziewiczy jak dawniej. Przemysłowa hodowla ryb w stawach wokół jeziora jest powodem zarówno incydentalnej, jak i celowej introdukcji obcych gatunków, szczególnie karpia i tilapii. Badania prowadzone przez okres jednego roku wykazały wzrost liczby ryb introdukowanych gatunków, ale nie znaleziono bezpośredniego wpływu tego zjawiska na gatunki endemiczne.
Jezioro Sentani ma nieregularny kształt, jest szerokie na 19km (północ-południe) i długie na 28km (wschód-zachód). Jego powierzchnia wynosi około 10 400ha, co sprawia, że jest największym jeziorem prowincji Irian Jaya. Zasilane jest zlewiskiem o łącznej powierzchni około 600km kwadratowych i posiada tylko jeden odpływ systemem rzek Jafuri i Tami uchodzącymi do Pacyfiku w pobliży granicy z Papuą Nową Gwineą. Jezioro w sposób naturalny podzielone jest na trzy sekcje, a jego głębokość waha się od 7 do 52 metrów. Średnie opady roczne wynoszą tu 2m, a poziom wody zmienia się w ciągu roku o około 40cm w zależności od pory roku.

Środowisko
Badania w latach 1970-1971, 1984 i 1987 pokazały , że jezioro wykazuje słabe rozwarstwienie termiczne, a temperatura wody do głębokości 10m waha się jedynie w granicach 29-32°C. Poziom pH przy powierzchni wynosi 6,2-6,8. Z powodu słabej przejrzystości wody ilość planktonu jest niska i wynosi 1-2mg/l. Jedynie w zachodniej części jeziora, gdzie cyrkulacja wody jest ograniczona a przejrzystość większa, obserwuje się zakwity glonów, które bywają powodem śnięcia ryb. Tęczanki spotyka się jedynie w rejonach przybrzeżnych, pośród podwodnej roślinności i zatopionych konarów drzew.

Biologia
Chilatherina sentaniensis osiąga od 8 do 10cm długości.

Uwagi
Żywe egzemplarze tego gatunku zostały odłowione przez C. Nishihirę i P. Farrella w roku 1994 w niewielkim strumyku będącym dopływem jeziora Sentani. Zostały wprowadzone na rynek akwarystyczny, jednakże są niezwykle rzadkie i tylko nieliczna grupa entuzjastów może pochwalić się ich posiadaniem.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button