ArtykułyEncyklopedia

Dendronephthya spp.

Encyklopedia akwarystyczna

Dendronephthya spp.

Rozmieszczenie: ciepłe obszary Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku, w naturze bardzo pospolity, tworzy olbrzymie kolonie o średnicy nawet ponad 2 m. Często zasiedla obrzeża rafy, zwieszając się malowniczo ze skał.

Opis: wyjątkowo piękny koralowiec miękki tworzący gałązkowate struktury pokryte drobnymi, przypominającymi szpilki drzew iglastych polipami (u nasady każdego polipa rzeczywiście znajduje się igiełkowaty skleryt mający stanowić jego ochronę). Dzięki rozbudowanej sieci kanałów gastralno-waskularnych Dendronephthya jest w stanie bardzo szybko zmieniać swe rozmiary poprzez chłonięcie lub wypompowywanie wody. Koralowce te występują w najrozmaitszych kolorach: od białawych, szarawych, poprzez brązowawe, żółte po czerwone, fioletowe i niebieskie.

Odżywianie: jak Nephthyigorgia spp., ale jeszcze trudniejsza do wykarmienia. Pokarm powinien być podawany niemalże w sposób ciągły. Najlepiej sprawdzają się żywe kultury zoo- i fitoplanktonu.

Uwagi: koralowiec ten – z racji na bardzo duże wymagania pokarmowe jest nadzwyczaj trudny do utrzymania w akwarium. W żadnym wypadku nie nadaje się dla początkujących akwarystów ani do standardowego zbiornika rafowego. Próby jego pielęgnacji powinni podejmować jedynie najbardziej wytrawni miłośnicy koralowców, którzy będą w stanie zapewnić mu specjalne akwarium i odpowiednią ilość pożywienia..

Rozmnażanie: w oceanie sprawnie rozmnażają się na drodze bezpłciowej poprzez tworzenie naturalnych “sadzonek” z oddzielających się grup polipów; w akwarium szansa na rozmnożenie tych koralowców jest raczej niewielka. (ld)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button