Szanowna Redakcjo,
mam pytanie – czy są jakieś zbrojniki, które nie są otoskami, a będzie im wystarczał 50–litrowy zbiornik o długości 60 cm?
Pozdrawiam, Andrzej z Poznania
Szanowny Panie Andrzeju,
nie mamy dla Pana najlepszych informacji… Ogromna większość spośród ponad 1200 znanych gatunków i odmian zbrojników to ryby wymagające zdecydowanie większego akwarium niż wymienione w Pańskim liście. Istnieją co prawda dość nieliczne miniaturowe gatunki (o długości zaledwie kilku centymetrów), ale – poza wspomnianym przez Pana otoskiem (Otocinclus vittatus) i jego kuzynami (czyli innymi gatunkami z rodzajów Otocinclus i Parotocinclus) praktycznie nie spotyka się ich w sprzedaży. W zasadzie jedynym innym niewielkim zbrojnikiem standardowo oferowanym w sklepach jest Rineloricaria sp. L010a sprzedawana często pod nazwą handlową „Loricaria Red”. Nawet ona potrzebuje jednak min. 70–litrowego zbiornika. Ryba ta prawdopodobnie jest hybrydą gatunku Rineloricaria heteroptera i jakiegoś innego, bliżej nie określonego taksonu. Maksymalnie dorasta do 10 cm długości. Jej ciało jest wydłużone i posiada piękny, pomarańczowoczerwony kolor. W zależności od osobnika intensywność ubarwienia może być jednak dość zróżnicowana. Dorosłe samice bardzo wyraźnie różnią się od samców, są bowiem nieco większe i posiadają charakterystycznie rozdęte brzuchy wypełnione ziarnami ikry. Bezpośrednio przed tarłem ich brzuszki mogą być tak okazałe, że samicom trudno jest wygodnie umieścić się na podłożu. Samce posiadają po bokach pyska wyraźne szczecinki.
Rineloricaria sp. L010a jest idealnym zbrojnikiem dla początkujących miłośników tych ryb. Najlepiej pielęgnować ją w grupie 4–6 osobników. Zadowala się typowym akwarium z piaszczystym podłożem, drewnem w charakterze dekoracji i licznymi kryjówkami. Odpowiada mu również woda o dość typowych dla polskiej „kranówki” parametrach (temp. 24–28°C, pH 6,5–7,5 twardość 4–16°dGH). Poza tym ryby te, dzięki wielopokoleniowemu przetrzymywaniu w akwariach, są bardzo elastyczne i tolerancyjne wobec różnych parametrów wody. Należą do wszystkożerców, z upodobaniem jedzą typowe dla zbrojników roślinożernych suche pokarmy roślinne oraz rozmaite warzywa (sałata, szpinak, kalarepa, ogórek, cukinia, marchew, dynia, kalafior, brokuły itp.), ale nie pogardzą również żywymi lub mrożonymi larwami ochotki, czarnego komara, oczlikiem, artemią, a nawet krewetkami, gamarusem czy krylem.
Gatunek ten bezproblemowo rozmnaża się w akwarium. Samica składa w kryjówce kilkadziesiąt jaj, które są potem troskliwie pilnowane przez samca. Młode są bardzo małe, nakrapiane (ciało mają pokryte biało–czerwonym wzorem) i trudne do zauważenia na piasku. Należy karmić je roztartymi na pył i rozbełtanymi w wodzie płatkami i tabletkami dla zbrojników oraz larwami solowca.
Rineloricaria sp. L010a to – obok otosków – chyba najmniej wymagający pod względem „lokalowym” zbrojnik i, od biedy, można pokusić się o próbę jego pielęgnacji w 50–litrowym zbiorniku (choć lepszy byłby nieco większy). Jeżeli natomiast jest Pan zainteresowany hodowlą innych gatunków, to jedynym wyjściem jest zapewnienie im większego akwarium. Już w 100–litrowym zbiorniku można stworzyć doskonałe warunki dla wielu przedstawicieli rodziny Loricariidae, takich jak np. różne gatunki z rodzaju Hypancistrus (np. L066, L201, L260, L262, L333, czy legendarnego L065 – Hypancistrus zebra), a także Peckoltia vittata (L015), Panaqolus maccus (L104) oraz pojedyncze zbrojniki z rodzaju Chaetostoma.
Redakcja MA
- Prenumerata Magazynu Akwarium45,00 zł – 218,00 zł
- Magazyn Akwarium nr 4/2014 (138)11,50 zł – 16,50 zł
- Hypancistrus sp. L 3402,46 zł
- Duże zbrojniki2,46 zł
- Zbrojniki do małych akwariów2,46 zł
- Ancistrus sp. potocznie zwany glonojadem2,46 zł
- Zbrojnik Hypancistrus zebra2,46 zł
- Jak założyć akwarium dla zbrojników2,70 zł
- Zbrojnik Pseudorinelepis genibarbis2,46 zł
- Sumy z rodzaju Hypancistrus2,46 zł
- Zbrojnik niebieski, gibiceps i plekostomus2,46 zł