Artykuły

Hodowla artemii w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku

Pokarmy akwarystyczne

Radosław Wąs: Hodowla artemii w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku

Bohaterem niniejszego artykułu jest artemia, czyli rodzaj skorupiaków z gromady skrzelonogów. Gatunki z tego rodzaju określane są czasami pod wspólną nazwą solowiec, choć nazwa ta dotyczy gatunku Artemia salina. Artemie są stosowane często w akwakulturach oraz w  akwarystyce jako cenny pokarm dla ryb, szczególnie dla świeżo wylęgniętego z ikry narybku.

Partenogenetyczne populacje artemii występują w Europie, Afryce, Azji i Australii. Gatunki z tego rodzaju żyją i rozwijają się w słonych jeziorach, są do siebie bardzo podobne morfologicznie, a ich odróżnienie wymaga zastosowania profesjonalnych metod, więc na potrzeby niniejszego artykułu nie podejmuję się określenia, o który konkretnie gatunek chodzi, dodam tylko, że jaja nabyliśmy w sklepie akwarystycznym współpracującym z naszą placówką.

Wykonany dla nas przez firmę Aqua Medic zestaw do hodowli artemii posiada cztery kolumny zbudowane na bazie słojów Weissa (zasada działania podobna jak w kolumnach wylęgarniczych używanych w wylęgarniach ryb: dzięki napowietrzaniu jaja swobodnie krążą w wodzie i nie dochodzi do ich zlepiania) z możliwością regulacji napowietrzania i temperatury. Kolumny umieszczone są na ruchomym stole, który możemy przemieszczać po naszej sali ze zbiornikami w celu prezentacji efektów hodowli na zajęciach realizowanych w naszej placówce.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button