Artykuły

Hubert Zientek: Chów i rozród ryb akwariowych na wolnym powietrzu

OCZKO WODNE

Chów i rozród ryb akwariowych na wolnym powietrzu

Fragment artykułu: Hubert Zientek: Chów i rozród ryb akwariowych na wolnym powietrzu. Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 2/2018 (168).

 

W polskiej prasie hobbystycznej jest bardzo mało fachowych materiałów dotyczących tytułowego zagadnienia. Czasem na forach internetowych poświęconych oczkom wodnym można coś znaleźć, ale są to zazwyczaj zdawkowe, mało precyzyjne porady, często pisane przez laików. Dlatego też od kilku już lat zgłębiam tę problematykę i wreszcie postanowiłem podzielić się z Czytelnikami mA swoimi dotychczasowymi doświadczeniami.
Warto bowiem wiedzieć, że wiele gatunków pochodzących z innych stref klimatycznych można w okresie letnim z powodzeniem utrzymywać, a nawet rozmnażać w ogrodowym oczku wodnym lub akwarium stojącym na wolnym powietrzu. O tym jak to robić, aby dobrostan ryb był zapewniony na jak najwyższym poziomie, traktuje niniejszy artykuł.
W okresie wakacyjnym zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich akwarystyka niewątpliwie mniej lub bardziej „zamiera”. Wiedzą o tym doskonale właściciele sklepów i hurtowni zoologicznych, których dochody ze sprzedaży ryb i roślin w tym czasie maleją. Także sami akwaryści z powodu urlopów, wyjazdów i ogólnie spędzania więcej czasu poza domem mniej lub bardziej zaniedbują swoje hobby, działając z reguły w obniżonym w stosunku do jesieni i zimy zapałem i energią.
Również i u mnie – zdawałoby się wytrwałego i wręcz zawziętego pasjonata – wraz z nadejściem lata pojawiało się kiedyś spowolnienie w temacie chowu i rozmnażania ryb akwariowych… Dawno jednak doszedłem do wniosku, że wcale nie musi tak być. To, że większość wolnego czasu spędzam wtedy na działce, stało się tylko zachętą do wybudowania na niej oczek wodnych (obecnie mam trzy) oraz urządzenia zbiorników tak w domku letniskowym, jak i na zewnątrz, czyli na wolnym powietrzu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button