Artykuły

Witold Sosnowski: Odchów błazenków w akwarium domowym

AKWARYSTYKA MORSKA

Odchów błazenków w akwarium domowym

Błazenki okoniowe z gatunków Amphiprion ocellaris i Amphiprion percula to bezsprzecznie najbardziej popularne ryby w akwarystyce morskiej.

Któryś z tych dwóch gatunków znajdziemy w prawie każdym zbiorniku słonowodnym. Urzekają one bowiem niezwykłym ubarwieniem, ciekawym zachowaniem (szczególnie w obecności ukwiała) i imponującą witalnością.

Para hermafrodytów?

Błazenki to też jedne z niewielu ryb morskich, które chętnie podchodzą do tarła nawet w niewielkich domowych akwariach. Dzieje się tak dlatego, iż spośród dwóch przez nas zakupionych osobników w 99 procentach przypadków uformuje się z pewnością para. Jak powszechnie bowiem wiadomo – wielu przedstawicieli rodziny Pomacentridae, do której należą amfipriony, to hermafrodyci. Młode błazenki posiadają narządy rodne obu płci. W pewnym momencie w grupie młodych następuje określenie dominacji. Najsilniejszy osobnik staje się samicą, następny w hierarchii zostaje samcem. Proces transformacji zajmuje około miesiąca. Po tym okresie samica będzie już wyraźnie większa od samca, nie mówiąc już o różnicy gabarytów w stosunku do osobników rekrutujących się z reszty stada.

[Pełny tekst publikacji w wydaniu drukowanym lub pliku cyfrowym wydania]

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 6/2017 (166).
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button