Encyklopedia

Hydrocharis morsus-ranae

Encyklopedia akwarystyczna

Żabiściek pływający (Hydrocharis morsus-ranae)

Pochodzenie: występuje kosmopolitycznie w wodach stref umiarkowanych niemal całego Świata, również w Polsce.

Opis: roślina pływająca lub, w płytkich wodach, zakorzeniająca się w podłożu. Posiada cienkie, pływające kłącze, w którego węzłach wyrastają liście osadzone na ogonkach o długości ok. 8 cm. Blaszka liściowa osiąga do 6 cm średnicy i ma postać okrągłych lub sercowatych „talerzyków” unoszących się na powierzchni wody. W korzystnych warunkach wytwarza dość duże (średnica do 2 cm), trójpłatkowe, białe kwiaty nadwodne. W naturze są one zapylane przez wiatr lub przez owady.

Warunki uprawy: w akwarium wymaga dużych ilości światła, najlepiej słonecznego. Woda powinna mieć temperaturę 18-26°C, być miękka do średnio twardej (do 15°dGH) o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH 7,0). Zimą zwykle zanika, choć przy obfitości światła i długim okresie oświetlania w ciągu doby (co najmniej 12 godzin), niekiedy udaje się ją przezimować (zimą rośnie wtedy bardzo wolno).

Rozmnażanie: w korzystnych warunkach bardzo szybko rozmnaża się wegetatywnie, wykształcając liczne rozłogi. W akwarium kwitnie stosunkowo rzadko, jeżeli jednak do tego dojdzie możliwe jest również rozmnożenie jej z nasion.

Wykorzystanie: doskonała roślina do akwariów zimnowodnych i stawów ogrodowych. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button