Magazyn AkwariumWydarzenia

Magazyn Akwarium nr 1/2021 (185)

Akwarystyka - Terrarystyka - Oczko wodne

Drodzy Czytelnicy,
w rozpoczętym już roku 2021 życzymy Wam przede wszystkim dobrego zdrowia, ale także tego, byśmy nareszcie – i oby jak najszybciej! – mogli się spotkać twarzą w twarz na różnego typu imprezach akwarystycznych.
Z nadzieją, że rok 2021 przyniesie wiele pozytywnych zmian, oddajemy też w Wasze ręce pierwszy tegoroczny numer Magazynu Akwarium.

I podobnie jak Heiko Bleher, ikona światowej akwarystyki, charyzmatyczny ichtiolog i odkrywca, z którym rozmawiamy na łamach, uważamy, że akwarystyka nie tylko przetrwa, ale jako hobby szczególnie bliskie naturze przyczyniać się będzie do ciągłego wzrostu świadomości ekologicznej. Szczególnie ważny nurt akwarystyki biotopowej jest zresztą szeroko reprezentowany w bieżącym wydaniu mA. Najpierw Natasha Khardina podsumowuje Biotope Aquarium Contest 2020 – w którym nasza rodaczka Magdalena Szubska (brawo!) zdobyła dwie pierwsze nagrody w dwóch różnych kategoriach – potem Łukasz Hebel pokazuje, jak w zgodzie z siedliskiem naturalnym założyć akwarium dla bojownika, a na koniec Iwona Pierzchała, Rafał Knop i tenże Łukasz Hebel instruują, jak wykreować naturalne siedliska dla ryb na bazie komponentów pochodzących od roślin egzotycznych. Wreszcie Radosław Wąs, dyrektor Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku, pisze o wodzie jako o środowisku życia.

W bieżącym wydaniu mA szczególnie polecamy również obszerny artykuł dra Piotra J. Korzeniowskiego poświęcony profilaktyce i leczeniu chorób ryb ozdobnych. W przystępnej nawet dla laika formie, a bazując m.in. na zdjęciach prof. Michaela Kenta, autor przybliża spojrzenie polskiego lekarza weterynarii na kwestie związane m.in. z kwarantanną i odpornością ryb.   

Z kolei o strefach roślinnych i poszczególnych gatunkach roślin rosnących w jeziorze Tanganika traktuje artykuł Lechosława Łątki. Swoistym zaproszeniem do chowu i hodowli konkretnych ryb są natomiast artykuły dra Huberta Zientka (o skalarach opiekujących się potomstwem), Wojciecha Golianka (o Poecilia wingei) oraz Michała Korolczuka, który we współpracy z Mariuszem Hościkiem omawia zbrojnika  Hypancistrus sp. L 340. W ramach Encyklopedii terrarystycznej przedstawiamy zaś tym razem anolisa brodatego.

Z serdecznymi pozdrowieniami na cały rok 2021! 
Paweł Czapczyk
redaktor naczelny

Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 1/2021

ARTYKUŁY

ROZMOWY MA
Jestem przekonany, że akwarystyka przetrwa
Z Heiko Bleherem rozmawia Paweł Czapczyk

AKWARYSTYKA BIOTOPOWA
Natasha Khardina
Biotope Aquarium Contest 2020 – nowe spojrzenie na świat natury

ROŚLINY AKWARIOWE
Lechosław Łątka
Rośliny w jeziorze Tanganika

RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Wojciech Golianek
Poecilia wingei – wielka radość z małych ryb

RYBY – AZJA
Łukasz Hebel
Akwarium dla bojownika – projekt habitatowy

RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Hubert Zientek
Skalary opiekujące się potomstwem – reguła, rzadkość czy łut szczęścia?

PORADY AKWARYSTYCZNE
Rafał Knop, Iwona Pierzchała, Łukasz Hebel
Liście – i nie tylko – w akwarium

RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Michał Korolczuk, Mariusz Hościk
Tygrys dla każdego – Hypancistrus sp. L 340

CHOROBY RYB
Piotr J. Korzeniowski
Profilaktyka i leczenie chorób ryb ozdobnych – spojrzenie polskiego lekarza weterynarii

POZNAJMY SIĘ
Radosław Wąs
Woda – miejsce do życia

STAŁE RUBRYKI

Encyklopedia terrarystyczna
Produkty na rynku

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button