ArtykułyMagazyn AkwariumWydarzenia

Magazyn Akwarium nr 4/2019 (176)

Akwarystyka - Terrarystyka - Oczko wodne

Magazyn Akwarium czasopismo 4/2019

Drodzy Czytelnicy!
Wakacje to czas relaksu i odpoczynku, a także zbierania pomysłów, snucia projektów i nabierania sił witalnych przed nowym sezonem. Mam nadzieję, że w trakcie letniej kanikuły, w górach i nad morzem, na łące i nad jeziorem, w kawiarni i kinie, towarzyszyć Wam będzie Magazyn Akwarium, w którego bieżącym numerze znajdziecie – jak zwykle – artykuły o hodowli interesujących ryb (Wojciech Sierakowski) i bezkręgowców (Hubert Zientek), przekrojowe rozmowy – a to z nestorem polskiej akwarystyki, czyli Waldemarem Jastrzębskim, a to z „młodym wilczkiem”, który przebojem wdarł się na salony europejskiego aquascapingu i dziś jest wizytówką Polski w tej dziedzinie akwarystyki, czyli Michałem Adamkiem. Interesujący jest artykuł Michała Korolczuka o karmieniu ryb owocami i warzywami, a tekst Bartka Stańczyka o roli i funkcji skał w akwarium morskim trzeba po prostu przeczytać. Z kolei rosnąca w naszym kraju rzesza osób posiadających oczko wodne nie może przejść obojętnie obok artykułu Alberta Sobczaka. Również dla miłośników akwaterrarystyki mamy nie lada gratkę – obszerny materiał o traszce marmurkowej, przygotowany przez Mikołaja Kaczmarskiego.

Nie mogę nie wspomnieć, że we wrześniu, a potem w październiku, rusza cała seria arcyciekawych imprez akwarystycznych. Najważniejszym wydarzeniem z punktu widzenia Magazynu Akwarium są oczywiście Międzynarodowe Targi Zoologiczne Pet Fair. To właśnie w Łodzi w dniach 13–15 września odbędzie się trzecia edycja Akademii Magazynu Akwarium, na którą złożą się – co już stało się naszą tradycją – wystawa akwarystyczno-terrarystyczna oraz prelekcje i pokazy z zakładania rozmaitych typów akwariów. I to właśnie na Pet Fair będzie miał miejsce finał Polish Biotope Contest 2019. Dopracowany w szczegółach wspólnie z Biotope Team Poland, dzięki partnerowi strategicznemu, jakim jest firma Tropical, i przy wydatnym wsparciu firmy Juwel Polska, konkurs ten z pewnością przyciągnie wielu adeptów natury oraz miłośników akwarystyki biotopowej i środowiskowej. O tym, jak przebiegły i czym się zakończyły eliminacje do PBC, traktuje omówienie Kamila Hazego – szczerze zachęcam do przeczytania tego tekstu na łamach mA i przyjrzenia się z bliska konkursowym aranżacjom.

Czy to koniec przewidywanych atrakcji w Łodzi? Nie! Wiemy już, że pod auspicjami Podwodnych Ogrodów odbędzie się nowy konkurs akwarystyki w stylu nature z międzynarodową obsadą sędziowską, a także wystawa fotografii akwarystycznej oraz…

Po prostu przyjdźcie i zobaczcie!

dr Paweł Czapczyk
redaktor naczelny

Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 4/2019

ARTYKUŁY

ROZMOWY MA
Robię to, co kocham
Z Michałem Adamkiem rozmawia Paweł Czapczyk

RYBY – AFRYKA
Wojciech Sierakowski
Siedliska pyszczaków w jeziorze Malawi

AKWARYSTYKA MORSKA
Bartłomiej Stańczyk
Skały w akwarium morskim

AKWARYSTYKA BIOTOPOWA
Kamil Hazy
Polish Biotope Contest – top 6

OCZKO WODNE
Albert Sobczak
Letnia przyducha – natlenianie wody w oczku wodnym

ROZMOWY MA
Ambasador akwarystyki polskiej
Z Waldemarem Jastrzębskim rozmawia Paweł Czapczyk

ŻYWIENIE RYB
Michał Korolczuk
Karmienie ryb akwariowych produktami z lodówki

ŻYWIENIE RYB
Dawid Krótki
Calanus finmarchicus – życiodajna energia z mórz Północy

RAKI
Hubert Zientek
Rak luizjański (Procambrus clarkii) – chów i rozród w akwarium

TERRARYSTYKA | PŁAZY
Mikołaj Kaczmarski
Traszka marmurkowa (Triturus marmoratus)

STAŁE RUBRYKI

Aktualności
Produkty na rynku
Zapowiedzi

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button