ArtykułyMagazyn AkwariumWydarzenia

Magazyn Akwarium nr 4/2019 (176)

Akwarystyka - Terrarystyka - Oczko wodne

Magazyn Akwarium czasopismo 4/2019

Drodzy Czytelnicy!
Wakacje to czas relaksu i odpoczynku, a także zbierania pomysłów, snucia projektów i nabierania sił witalnych przed nowym sezonem. Mam nadzieję, że w trakcie letniej kanikuły, w górach i nad morzem, na łące i nad jeziorem, w kawiarni i kinie, towarzyszyć Wam będzie Magazyn Akwarium, w którego bieżącym numerze znajdziecie – jak zwykle – artykuły o hodowli interesujących ryb (Wojciech Sierakowski) i bezkręgowców (Hubert Zientek), przekrojowe rozmowy – a to z nestorem polskiej akwarystyki, czyli Waldemarem Jastrzębskim, a to z „młodym wilczkiem”, który przebojem wdarł się na salony europejskiego aquascapingu i dziś jest wizytówką Polski w tej dziedzinie akwarystyki, czyli Michałem Adamkiem. Interesujący jest artykuł Michała Korolczuka o karmieniu ryb owocami i warzywami, a tekst Bartka Stańczyka o roli i funkcji skał w akwarium morskim trzeba po prostu przeczytać. Z kolei rosnąca w naszym kraju rzesza osób posiadających oczko wodne nie może przejść obojętnie obok artykułu Alberta Sobczaka. Również dla miłośników akwaterrarystyki mamy nie lada gratkę – obszerny materiał o traszce marmurkowej, przygotowany przez Mikołaja Kaczmarskiego.

Nie mogę nie wspomnieć, że we wrześniu, a potem w październiku, rusza cała seria arcyciekawych imprez akwarystycznych. Najważniejszym wydarzeniem z punktu widzenia Magazynu Akwarium są oczywiście Międzynarodowe Targi Zoologiczne Pet Fair. To właśnie w Łodzi w dniach 13–15 września odbędzie się trzecia edycja Akademii Magazynu Akwarium, na którą złożą się – co już stało się naszą tradycją – wystawa akwarystyczno-terrarystyczna oraz prelekcje i pokazy z zakładania rozmaitych typów akwariów. I to właśnie na Pet Fair będzie miał miejsce finał Polish Biotope Contest 2019. Dopracowany w szczegółach wspólnie z Biotope Team Poland, dzięki partnerowi strategicznemu, jakim jest firma Tropical, i przy wydatnym wsparciu firmy Juwel Polska, konkurs ten z pewnością przyciągnie wielu adeptów natury oraz miłośników akwarystyki biotopowej i środowiskowej. O tym, jak przebiegły i czym się zakończyły eliminacje do PBC, traktuje omówienie Kamila Hazego – szczerze zachęcam do przeczytania tego tekstu na łamach mA i przyjrzenia się z bliska konkursowym aranżacjom.

Czy to koniec przewidywanych atrakcji w Łodzi? Nie! Wiemy już, że pod auspicjami Podwodnych Ogrodów odbędzie się nowy konkurs akwarystyki w stylu nature z międzynarodową obsadą sędziowską, a także wystawa fotografii akwarystycznej oraz…

Po prostu przyjdźcie i zobaczcie!

dr Paweł Czapczyk
redaktor naczelny

Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 4/2019

ARTYKUŁY

ROZMOWY MA
Robię to, co kocham
Z Michałem Adamkiem rozmawia Paweł Czapczyk

RYBY – AFRYKA
Wojciech Sierakowski
Siedliska pyszczaków w jeziorze Malawi

AKWARYSTYKA MORSKA
Bartłomiej Stańczyk
Skały w akwarium morskim

AKWARYSTYKA BIOTOPOWA
Kamil Hazy
Polish Biotope Contest – top 6

OCZKO WODNE
Albert Sobczak
Letnia przyducha – natlenianie wody w oczku wodnym

ROZMOWY MA
Ambasador akwarystyki polskiej
Z Waldemarem Jastrzębskim rozmawia Paweł Czapczyk

ŻYWIENIE RYB
Michał Korolczuk
Karmienie ryb akwariowych produktami z lodówki

ŻYWIENIE RYB
Dawid Krótki
Calanus finmarchicus – życiodajna energia z mórz Północy

RAKI
Hubert Zientek
Rak luizjański (Procambrus clarkii) – chów i rozród w akwarium

TERRARYSTYKA | PŁAZY
Mikołaj Kaczmarski
Traszka marmurkowa (Triturus marmoratus)

STAŁE RUBRYKI

Aktualności
Produkty na rynku
Zapowiedzi

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button