Kochani!
Trudno w to uwierzyć, ale Magazyn Akwarium ma już 200 numerów!
To piękny wiek – przyznacie, bo wydanie drukiem 200 numerów flagowego i obecnie jedynego czasopisma ogólnoakwarystycznego w Europie Środkowo-Wschodniej to nie w kij dmuchał.
Od początku wieku, a dokładnie od grudnia 2001 roku, kiedy to ukazał się pierwszy, historyczny już numer mA (wówczas był to miesięcznik), nieprzerwanie towarzyszymy polskiej i światowej akwarystyce, publikując teksty i zdjęcia zarówno debiutantów (wielu z nich zrobiło potem niebagatelną karierę na niwie naukowej i hodowlanej), jak i uznanych autorytetów, badaczy i ichtiologów (wspomnijmy tu tylko Heiko Blehera, Ada Koningsa, Chrisa Lukhaupa czy Olivera Knotta).
Z uwagą śledziliśmy i śledzimy przemiany rynku akwarystycznego – a ponad dwie dekady w kalendarzu to lata świetlne w technologii – sprowadzające się do rozumienia, podejścia i uobecnienia się nowych trendów w akwarystyce morskiej, naturalnej oraz środowiskowej i biotopowej. Szczególnie te ostatnie dziedziny akwarystyki wydają się przejawem ogólnoświatowego obecnie nastawienia proekologicznego.
A najważniejsze, że nasze łamy pozostawały zawsze gościnne dla wszystkich hobbystów i pasjonatów, szczodrze dzielących się swoją wiedzą i doświadczeniem, a nierzadko szczycących się oryginalnymi rozwiązaniami czy pierwszymi udanymi rozmnożeniami trudnych w utrzymaniu i rzadkich, niejednokrotnie zaś ginących gatunków ryb oraz innych zwierząt (bezkręgowców i kręgowców) trzymanych w akwariach, terrariach bądź oczkach wodnych.
Mimo zawirowań na rynku czasopism i spadkach poziomu tradycyjnego czytelnictwa trwaliśmy i trwamy, łącząc się z Wami pasją i edukacyjną misją, doskonale wiedząc, że bez Waszego wsparcia i rąk wyciągających się po każdy kolejny numer Magazyn Akwarium by nie przetrwał i stracił wszelką rację istnienia!
Dziękujemy, że jesteście!
W imieniu redakcji i wydawcy
Paweł Czapczyk
Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 4/2023
ARTYKUŁY
RYBY – AMERYKA POŁUDNIOWA
Heiko Bleher
Akwarium dla dyskowców, czyli jak stworzyć biotop dla rodzaju Symphysodon
ROZMOWY MA
Estetyka i cierpliwość
Z Michałem Dąbrowskim, aquascaperem, rozmawia Paweł Czapczyk
PORADY EKSPERTÓW
Woda w akwarium
RYBY – AFRYKA
Hubert Zientek
Epiplatys infrafasciatus – nietuzinkowy szczupieńczyk
AKWARYSTYKA MORSKA
Weronika Podlesińska
Pomakantowate w akwarium
TERRARYSTYKA – GADY
Paweł Walenciak
Anolis brodaty (Anolis barbatus) w terrarium
AKWARYSTYKA MORSKA
Michalina Pączkowska
Złota rybka na koncercie
AMA JUNIOR
O czym śpiewa morze?
Podwodna orkiestra
TERRARYSTYKA I EKOLOGIA
Radosław Wąs
Żółw ozdobny czerwonolicy – problem dla środowiska
STAŁE RUBRYKI
Produkty – nowości na rynku